Jag tror inte XP har standard-drivisar for webcams. Dessutom ska drivrutinerna ligga pa harddisken i en fil som heter drivers.cab, inte pa skivan. Vilken tillverkare har gjort kameran?
Men om det står på kartongen OS support: XP bland annat, skall det inte bara vara att tutta och köra då tro? Under enhetshanteraren står det att ett "?" och sen står det USB Camera, måste väl ändå finnas några orginal drivisar för XP eller likande, som kan använda en std USB kamera?
Var helt inplastad så jag har pajjat kartongen totalt, kanske går ändå
Vad det står på förpakningen är ju bara vad den funkar till för OS
det säger inget om drivrutiner o vad windows stöder
Samt spelar ingen roll om plasten är borta eller så den fungerar ju inte den är ju inte komplett..
Är som o sälja en bil utan motor o säga att den är körklar
Men själva kameran är ju inte sönder, bara det att JAG inte klara av att grejja det. dragit iväg ett mail till deras support med, men lär väl inte hjälpa så mycket
Så här står det på deras hemsida:
"Vad behövs?
Det som behövs för att få en webkamera att fungera finns redan i datorns operativsystem. Med WindowsXP, Win 2000 eller Mac Os8-9, OsX, räcker det med en webkamera och (eventuellt) den medföljande drivrutinen för att du ska kunna se den du talar med."