Windows (XP) har länge klagat på att några drivrutiner, b la C:\WINDOWS\system32\drivers\cdrom.sys, inte lästs in p ga de orsakar instabilitet. Jag provade därför att ta bort dem och då slapp jag felmeddelandet. Jag provade att bränna med Nero efter detta och det fungerade fint. Men nu hittar inte Windows några av mina cd/dvd-enheter, jag har en cd-brännare, en dvd-brännare och en dvd-läsare. Jag har kollat i enhetshanteraren och finner då att enheten "Generic Stealth DVD SCSI CdRom Device" inte fungerar. Jag har provat installera den men får följande felmeddelande: "Det går inte att läsa in den här enhetens drivrutin. Drivrutinen kanske är skadad eller saknas. (Kod 39)". Är det någon som vet vart man kan få tag i rätt drivrutin för den här enheten eller har en annan lösning på problemet?
Jo, det stämmer att det är den virtuella enheten i Daemon Tools. Men det är samma felkod för mina cd/dvd-enheter. I bilden (dvd_cd-fel.gif) visas hur det ser ut i enhetshanteraren. Om man kör Nero Info Tool så får man också information om att ASPI-filer saknas (se bild). Har försökt avinstallera enheterna och installera dem igen utan resultat. Har också hittat drivrutinerna för min cd-brännare (LG GCE 8400B) och försökt ominstallera den utan att lyckas. Mycket tacksam för all hjälp!
Provade att ladda ner WDM Driver Version: 2.20 och installerade den men det fungerade inte. Är det rätt WDM? Förstår inte riktigt varför denna drivrutin skulle hjälpa? Är inte det här en drivrutin för TV-kort och liknande? Eller har jag valt fel WDM?
Provade detta och har provat det tidigare men får felmeddelandet som visas i bilden. Vad kan jag göra för att lösa det här problemet? Tack för din hjälp så här långt mayday!
Har följande moderkort: Albatron PX845PEV (Pro) / PX845PEV-800
Kan det hjälpa med att uppdatera drivrutinerna för det? Det har ju fungerat tidigare med de drivrutiner jag har nu. Var hittar jag drivrutiner för IDE-styrenheten?