webForumDet fria alternativet

Film på TV

Windows

5 svar · 344 visningar · startad av stork

Medlem sedan juni 2001239 inlägg
Frågan#1

Hej

Jag hjälpte en person att koppla ihop datorn med tv:n. Han hade skaffat något telia-abbonemang för att titta på film.

Problemet är nu att mediespelaren på tv:n inte visar någon film. Det är bara svart i medispelarens ruta. All annan grafik ex skrivbordet och startmenyn mm visas dock helt perfekt på både tv och dator.

Hur ska jag göra för att kunna hjälpa honom att få filmen på tv:n?

Medlem sedan juli 200412 913 inlägg
#2

Du kanske måste välja i avancerade grafikkortsinställningar att den ska visa helskärmsvideo på sekundära enheten (TV'n då). Annars kan du prova att stänga av overlay eller nåt för att se om det fungerar bara.

Medlem sedan juni 2001239 inlägg
#3

Jag hade samma problem med min dator en gång. Jag var tvungen att formatera hela datorn. Men jag ska testa de förslag jag fick.

Några mer förslag.

Medlem sedan juli 200412 913 inlägg
#4

Nu har jag kommit på en sak till att prova. Nämligen att stänga av DirectX accelerationen. Jag bifogar screenshot på var den inställningen finns, samt de två andra jag nämnde ovan.
Det där med att stänga av DirectX / Overlay är ju bara nödlösningar, men det är bra att veta om det funkar då iaf.

Medlem sedan mars 20024 456 inlägg
#5

Det du kan göra e följande:

Högerklicka>Egenskaper>Inställningar>Avancerat>Felsök

och där drar du ner Maskinvaruacceleration nägra steg, Ett tips e att dra ner den ett steg i taget till det fungerar...
Antagligen måste du dra ner den 2-3 steg.

Då kommer du att kunna se på Mediaspelaren på din TV...

Medlem sedan juni 2001239 inlägg
#6

Så jag lyckades lösa problemet tack vare svaren i den här tråden.

Ha det bra.

251 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2
123 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
123 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
126 ms — ändringar (db)