Tjenare jag har ett problem. Om jag ska köra fjärrskrivbord 2003 typ från skolan eller något. Då så när jag loggar in så öppnas en ny session och jag får fram samma skrivbord fast i en ny session. Och jag tror inte jag vill ha det så utan jag vill att den ska logga in på consolen direkt som den gör i WinXP det måste ju gå att ändra någon stanns ? Eller?
Nu talar du om ActiveX modulen med Remote Desktop. Det är inte riktigt samma sak.
Eftersom en server ändå inte ska ha något prgoram eller någon tjänst som är beroende av konsolen tror jag inte att det du efterfrågar går att lösa med Remote Desktop.
Eftersom det fungerar parfekt i WinXP för där anslutar den ju till consolen. Men det gör den inte i 2003.... Det betyder alltså att jag måste köra VNC eller RemoteAdministator eller vad man nu kan ha då. Det är lite synd att Mircrosft inte har lagt till möjligheten att ha det så som i XP
Det är smidigt om man sitter i skolan eller nått......... Nu ska jag snart in på Folkhögskola med. Smidigt om man kan sitta vid datorn där ifrån och fixa med den man har hemma ladda ner Spel/Musik/Filmer ovs
253 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.1dc6f849