webForumDet fria alternativet

Hur få autostartande program att ge fan i att autostarta?

Windows

8 svar · 421 visningar · startad av :stefan:

Medlem sedan apr. 200015 687 inlägg
Frågan#1

Jag har några program som envisas med att hoppa igång vid omstarter, trots att jag inte vill det, exempelvis The Bat som fått stryka på foten till förmån för Thunderbird - varje gång jag startar om dyker The Bat upp och jag får manuellt stänga ner det innan det får för sig att tanka hem mail.

Just den biten har jag satt ur spel genom att radera pop-adresser osv, men det är nåt vansinnigt irriterande. Än mer irriterande att jag inte hittar nån ruta att avbocka i programmet så det inte autostartar.

Alltså vänder jag mig till registret för nåt litet fulhack, men var hittar jag sånt? Satt och letade lite manuellt, men det var ju lönlöst. ;)

Hur hittar jag rätt?

Medlem sedan juni 2004533 inlägg
#2

Kolla i Startup i startmenyn om det ligger där.

Medlem sedan maj 20018 027 inlägg
#3

Om du inte hittar något i autostart-mappen, kan du alltid göra en sökning i registret på programnamnet. Då borde du kunna hitta en post för autostart av programmet.

Medlem sedan aug. 20023 005 inlägg
#4

Start -> Kör -> msconfig -> Fliken: Autostart

Medlem sedan apr. 200015 687 inlägg
#5

Hm, borde ju sagt att jag (såklart ;)) kollat både Autostartmappen och msconfig... :r

Medlem sedan aug. 20022 027 inlägg
#6

I The Bat!, under Options - Preferences - General, så finns det en inställning som heter Start program after system halt. Det kanske har något med den att göra?

Medlem sedan apr. 200425 inlägg
#7

Kolla i

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run

och

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run

Där listas alla uppstarts program

Medlem sedan apr. 200015 687 inlägg
#8

dho: Den rutan är avbockad sen länge, men inte hjälper det. Skumt.

best_b skrev:

Kolla i

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run

och

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run

Där listas alla uppstarts program

..nästan! ;)
I HKEY_CURRENT_USER\(osv)\CurrentVersion\RunOnce hittade jag programmen jag letade efter - raderade dom så får vi se vad som händer nästa gång jag startar om. :)

Medlem sedan juni 20019 024 inlägg
#9

Om programmet ifråga är installerad som en tjänst så kan du avbryta autostarten under Kontrollpanelen > Administrationsverktyg > Tjänster.

Men det är mer troligt att det är en registerpost.

259 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.6fe65c25
122 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
131 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
124 ms — ändringar (db)