webForumDet fria alternativet

Problem med enheter på gammal Dell Dimension 8100

Windows

6 svar · 340 visningar · startad av erka

Medlem sedan dec. 19996 522 inlägg
Frågan#1

Hej
Har fått en Dell Dimension 8100 som ställer till en del huvudbry. Jag ska installera Windows 2000 på denna burk och ha den som server, men tyvärr har jag inga skivor med från Dell.

I enhetshanteraren kommer det upp två enheter som inte är installerade korrekt. Det står

-Okänd enhet
-PCI Communication Device

Nu undrar jag vad dessa två kan vara, min första misstanke var ett modem som sitter i burken, men jag tankade ner alla drivrutiner till de modem som skippades med 8100:an men ingen av dem godtogs. Någon som har mer koll på vad dessa två saker är?

tacksam

Medlem sedan dec. 199917 055 inlägg
#2

Machine tag?

Medlem sedan dec. 19996 522 inlägg
#3

Vart hittar jag den? Aldrig haft en dell förut, sitter tre klisterlappar med kryptiska koder på burken, alla olika

Medlem sedan dec. 20003 083 inlägg
#4

Fast om du ska ha den server och nätverket fungerar så spelar det ingen större roll om det finns nån enhet som inte har drivrutiner laddade ;)

Medlem sedan dec. 19996 522 inlägg
#5

Ja men jag misstänker att den ena enheten som inte fungerar är i behov av att fungera, pg. av att win2k krashar lite titt som tätt, har installerat om 4 ggr, plockat ut CD/DVD och bytt nätverkskort. Tyvärr hinner jag inte se vad som står på den dumpskärm som kommer upp.

:)

Medlem sedan apr. 200015 687 inlägg
#6

erka skrev:

Vart hittar jag den? Aldrig haft en dell förut, sitter tre klisterlappar med kryptiska koder på burken, alla olika

Min sitter på baksidan, har en streckkod längst upp, i mitten en femställig kombination av bokstäver och siffror, underst åtta siffror inom paranteser.

Hoppa till Dell, knappa in rätt nummer (finns beskrivning där) och du har din spec på skärmen. :)

Tyvärr verkar inte Dell ha upptäckt att det finns fler webläsare på marknaden för med Opera gick det ju sådär bra... :l

Medlem sedan jan. 2001373 inlägg
#7

PCI Communication Device - Förmodligen modemet !

843 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e
117 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
133 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
707 ms — ändringar (db)