webForumDet fria alternativet

Hur får man bara namnet i en filtyp?

Windows

9 svar · 389 visningar · startad av Draftracer3

Medlem sedan dec. 200353 inlägg
Frågan#1

Måste göra en sak klar först... det här handlar inte om Internet Information Server Eller ASP scripts men det kommer komma upp ASP och IIS.

Jag har en ASP fil ( den heter sida1.asp ) som jag vill öppna med internet. och det gör man enkelt genom att gå på mappaltenativ -> filtyper -> Nytt asp fil -> sen väljer man med vad man ska öppna och bla bla bla!

Min asp fil finns i en map som heter hemsida (som ligger i mina dokument) som är registrerad i IIS så jag behöver bara skriva

http:/localhost/hemsida/sida1.asp

då kommer filen i ASP format... men när jag höger klickar på asp filen sen öppna då är adressen så här

C:\Documents and Settings\XP\Mina dokument\hemsida\sida1.asp

så nu e min fråga om jag går in på mappaltenativ -> filtyper -> markerar ASP-fil -> avancerat -> Åtegärder Ny -> och på återgärd skrver jag open och på adress skriver jag C:\Program\Internet Explorer\IEXPLORE.EXE (som får den att öppna med internet explorer) 1% (filens namn)

sen sparar jag och stänger sen går jag till min ASP fil höger klickar och trycker på Öppna då öppnas den med den här adressen

C:\Documents and Settings\XP\Mina dokument\hemsida\sida1.asp

som sagt. men som ni ser där uppe så står det 1% den gör skriver hela filens namn och om jag skriver nåt förre den typ

http://localhost/hemsida

och sen öppnar den då blir adressen på internet fältet så hät

*http://localhost/hemsida*C:\\Documents and Settings\XP\Mina dokument\hemsida\sida1.asp

förstår ni?? jag vill bara att filens namn ska komma istället för hela käll adressen!

Medlem sedan juni 200010 432 inlägg
#2

Men det där är väl en IIS-fråga?

Medlem sedan dec. 200353 inlägg
#3

Nej det e det INTE ... för att min fråga är i explorer.exe
Hoppas du vet vad det e för nåt

Medlem sedan juni 200010 432 inlägg
#4

Jag vill inte träta, men tydligen vet inte du riktigt vad du snackar om. Först babblar du om iexplorer.exe och nu explorer.exe vilka är helt olika program, så hur ska du ha det?

Min undran om IIS är relevant iom att när du kör localhost så är det IIS (eller Apache eller vad du nu har för server) som exekvererar dina sidor. Vidare är det i IIS (eller vad du nu har) som du konfar upp localhost och det är isf från www katalogen du ska köra.

Medlem sedan dec. 200353 inlägg
#5

Tänker inte komentera! Läs bra...

Bara så du vet när du öppnar en map vilken som helst tex Mina doument så e det en del av explorer! och jag vill att explorer ska skicka en genväg till iexplorer så att rätt sida öppnas så LÄS BRA som sagt..... du borde göra det från början! Läs bra fattar du inte nåt glöm det och gå läs nåt annat.

Jag komentera juh :OO .. a men iaf

Medlem sedan aug. 20021 752 inlägg
#6

Tråd flyttad från "Programmering - Övrigt"

/Viktor

Medlem sedan aug. 20021 752 inlägg
#7

Draftracer3 skrev:

Tänker inte komentera! Läs bra...

Bara så du vet när du öppnar en map vilken som helst tex Mina doument så e det en del av explorer! och jag vill att explorer ska skicka en genväg till iexplorer så att rätt sida öppnas så LÄS BRA som sagt..... du borde göra det från början! Läs bra fattar du inte nåt glöm det och gå läs nåt annat.

Jag komentera juh :OO .. a men iaf

Draftracer3, ditt första inlägg är väldigt virrigt och svårt att förstå exakt vad du är ute efter och istället för att bli arg när folk kommer med förslag eller inte förstår vad du har skrivit så försök beskriva ditt problem på ett annat sätt så ökar chansen att få hjälp.

/Viktor

Medlem sedan juni 200010 432 inlägg
#8

Draftracer3 >>
Jag vet mycket väl vad explorer är. Som sagt så är det inte lätt att utröna precis vad ditt problem är, genom ditt första inlägg. Du kan ju vara otrevlig om du vill, men då tänker ivf inte jag hjälpa dig.

Medlem sedan juni 20008 205 inlägg
#9

Jag tror jag har förstått... du vill alltså att asp-filer ska ha en sådan association att
(a) Man tar bort inledande C:\Documents and Settings\XP\Mina dokument\ ur sökvägen till filen,
(b) byter ut \ mot /,
(c) öppnar http://localhost/\<det som blir kvar av sökvägen till filen>

Har jag fattat rätt? I sådana fall är svaret att nej, det finns inget bekvämt sätt att göra det på.

Medlem sedan maj 20002 993 inlägg
#10

Att skriva ett litet program som gör det är inte speciellt svårt :)

397 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2
128 ms — deklarationer (db)
121 ms — hämta statistik (db)
140 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
127 ms — ändringar (db)