SSPiNMedlem sedan mars 20007 896 inlägg Tjo!
En kompis till mig har ett problem med sitt operativsystem, ett Win98, där hela systemet hänger sig när man använder Caps Lock. Problemet består, trots formaterad hårddisk och ny installation av Windows samt byte av tangentbord ( 3 st har kasserats ). Var kan problemet ligga? Finns det något man kan göra för att få det att fungera?
Mv,
ViktorMedlem sedan aug. 20021 752 inläggHänder det bara i Windows 98 eller också i DOS?
/Viktor
SSPiNMedlem sedan mars 20007 896 inlägg Jag vet inte, jag får höra med han... Men det gäller nog DOS också, eftersom varken ominstallation eller nytt tangentbord har hjälpt.
frankofMedlem sedan jan. 20016 874 inläggDrivisar till tangetbord?
Annars; peta bort capslock-knappen ;)
KlösMedlem sedan dec. 19992 615 inläggHårdvarufel på moderkortet är väl det som är mest sanolikt om det är fler än ett tangentbord som "gör samma sak" :q Testa att anslut tangentbordet via någon annan port (USB) om det är möjligt!