Finns det risk att personer struntar att bli medlem för en sådan sak?
Det har aldrig hindrat mig från att bli medlem på någon sida. Är jag inte helt säker på att sidan är "serös" brukar jag uppge en hotmail-adress.
16 svar · 554 visningar · startad av Kristianstad
Finns det risk att personer struntar att bli medlem för en sådan sak?
Det har aldrig hindrat mig från att bli medlem på någon sida. Är jag inte helt säker på att sidan är "serös" brukar jag uppge en hotmail-adress.
Jag tror man får seriösare medlemmar, just därför att det blir ett litet snäpp krångligare. Om man samtidigt erbjuder möjligheten att hålla mail-adressen osynlig utåt, borde det inte heller hindra någon seriös från att bli medlem. Det räcker bra med att bara administratören känner till mail-adressen, om medlemmen nu inte vill att alla ska kunna se den.
Naturligtvis garanterar det inte att alla kommer vara seriösa. Det finns ju gott om möjligheter att temporärt registrera mail-adresser för ändamålet. Men det blir i alla fall lite krångligare för en oseriös.
Re: Får man seriösare medlemmar med epost-verifiering?
Kristianstad skrev:
Finns det risk att personer struntar att bli medlem för en sådan sak?
Ja det finns en risk, själv orkar jag inte alltid med det. Även om sidan verkar rätt intressant hoppar jag hellre över den och går till nästa där man slipper krångel.
Jag är inte för e-postverifiering just för att jag tycker det är onödigt krångligt. Är man admin och ser att medlemmer missköter sig så är det ju bara att slänga ut dom och ev. banna ip eller nått liknande.
Man kan lösa det på lite olika sätt tycker jag.
Det som är bra med e-post verifieringen är att man har lite spårbarhet och kan sköta känslig kommunikation via e-post. Som t.ex. att man har glömt lösenord. Man kollar då på ett enkelt sätt att användarens e-post fungerar. Så från administrtörens sida är det att föredra.
På användarsidan är det lite annorlund. Vill man bara kolla vad en site har att erbjuda kan det vara jobbigt att e-post verifiera. Vet man vad en site har att erbjuda har användaren oftast motivationen att verifiera sig.
En lösning på detta är att har en verifierings period på t.ex. en vecka. Då användaren kan börja använda sitt konto direkt och sedan måste verifiera kontot inom en vecka. Gör inte användaren det så tar man bort användarens konto.
asmodie skrev:
En lösning på detta är att har en verifierings period på t.ex. en vecka. Då användaren kan börja använda sitt konto direkt och sedan måste verifiera kontot inom en vecka. Gör inte användaren det så tar man bort användarens konto.
Det var en väldigt bra lösning! Har tyvärr aldrig sett det på någon sida dock.
Som administratör föredrar jag att se till att användaren verifierar sin e-postadress vid registreringen, just för att kunna använda den vid borttappade lösenord. Om det sedan medför att medlemmarna blir mer seriösa är i så fall bara en positiv bieffekt.
I genomsnitt är det tre medlemmar om dagen som efterfrågar sitt lösenord. Det är inte så kul att sitta och verifiera dessa manuellt.
Fast jag för står inte riktigt problemet med glömda lösenord. Om man vet med sig att man är glömsk eller liknande skriver man ju så klart en e-post så man kan få tillbaka det om man glömt bort det. Själv har jag så pass bra minne att jag inte glömmer vad jag har för lösenord, använder iofs nästan jämt samma på sånna här ställen.
Så det är ju ett val man gör, lämnar man e-post har man större säkerhet men annars ligger det ju på en själv.
Det är ju inte admins ansvar att se till så användarna har koll på sina lösenord...
Intressant diskussion.
Jag har för närvarande ingen form av verifiering för medlemmarna på http://www.voodoofilm.org men planerar att införa det under det närmsta året.
Jag har inte haft något direkt problem men det skulle inte skada med någon form av verifiering för att förhindra
Om sajten har ett bra innehåll och är ärlig (förklarar tydligt varför och hur registreringen går till, samt vad adressen används till/sättet den lagras på) tror jag att e-postverifieringen uppfattas som helt okej.
asmodie hade också en klok synpunkt om att låta e-postverifieringen fungera under en viss tidsperiod.
Jag har själv kommit in på forum som kräver verifiering för att man ska kunna börja posta inlägg - allt annat går bra (som att gå in i sin egen kontrollpanel, bevaka trådar och så vidare). Det tycker jag är en bra sak.
*poff*
E-post verifiering stoppar in spambotar. Där behöver man andra lösningar. Som t.ex. att man gör text grafisk coh sedan manipulerar den som sedan användaren ska skriva av.
En annan viktig sak man måste göra enligt mig är att inte tilllåta två akriverade konton med samma e-post adress. Asså när man skapar en ny användare måste man kolla så att inte den adressen finns för ett annat konto.
Många sidor har registreringstvång utan att behöva ha det.
Det är som om sidorna tycker det är "inne" att ha medlemmar osv.
Och då kan det kännas rejält onödigt att registrera sig.
Nackdelen med att behöva lämna sin epost adress överallt är ju att man blottar direkt en hel del om sig själv.
Jag tycker att sidor där man måste uppge adress postnummer osv. Är helt kassa. Där försöker jag fylla i skräpdata så mycket som möjligt.
Och sedan så hackas den databasen eller säljs så kan alla få reda på min adress via min epost adress.
Du är lite paranoid tror jag.
Håller med om att det finns för många sidor som kräver registrering. Men man ska verkligen tänka efter om man ska ha med det eller inte. Känsliga uppgifter ska man kryptera enligt min meing. Och man ska aldrig publicera tex email utan medlemens tillstånd.
asmodie skrev:
E-post verifiering stoppar in spambotar. Där behöver man andra lösningar.
Hur menar du? Varför skulle inte det stoppa spamrobotar?
Du kan enkelt göra en spambot som verifierar e-mail...
Min personliga uppfattning i frågan är av webbplatsens behov av min e-postadress. Är det en auktionsite eller någon annan form av försäljning/annonsering känns det relevant att ge ut sin e-postadress då man som kund/användare bör kunna erbjuda en kontaktmöjlighet.
Är det något av de tiotusentals communityn som finns ser jag det inte som någon anledning över huvud taget att de skall ha min e-postadress. Givetvis har vikten att skaffa seriösa medlemmar en viss innebörd och det är en enkel och smidig metod att förlänga processen frö att bli medlem. På detta sätt sållar man bort personer som enbart besöker webbplatsen i ett oseriöst syfte. Samtidigt sållar man bort vissa besökare som kanske skulle kunna erbjuda en hel del eftersom det trots allt tar lite tid.
Problemet med spam gör att man ogärna använder sin seriösa adress utan man använder sig av någon annan t.ex en hotmailadress. Då har man helt plötsligt ett annat problem att fundera över, är de som har denna adress seriösa et cetera...
Jag tror, om man nu skall få en bekräftelse på seriösa medlemmar, att man bygger webbplatsen på ett annat sätt. En bättre kontroll av vad medlemmen fyller i m.m. Kollar du igenom medlemsdatabasen till lunarstorm kan du utan problem hitta oseriösa medlemmar bara genom att se vad de har angivit för namn.
Det krävs mycket mer arbete att skapa en funktion som märker av oseriösa användare direkt, men kan på sikt löna sig även om det är omöjligt att sålla bort alla som inte är önskvärda.
Skall man sedan begränsa sidan bara för att vissa vill vara anonyma bör man ju fundera över det också. En oseriös användare kanske loggar in en eller två gånger efter att han har blivit medlem och man kan då, via hans aktivitet, radera hans konto eller dyl.
Men visst, för att återgå till ämnet, på sätt och vis får man "seriösare" användare med verifiering eller i alla fall personer som är intresserade av att lägga ned en viss tid. Det finns vissa som stoppar hotmail och aol adresser för att minska antalet oseriösa men det känns inte som om det är någon direkt vits.
Har sidan jag skall bli medlem i behov av min adress? Ja, då är jag inte främmande för att ge ut min gratisadress.