webForumDet fria alternativet

Datafiler i SQL Server på utdelning

Webbutveckling

3 svar · 268 visningar · startad av ekke_t

Medlem sedan juli 2001203 inlägg
Frågan#1

Hej,

Är det någon som vet ett sätt att placera datafilerna till MS SQL Server på en utdelning.

Vår situation är sådan att vi har en ny "fil-server" som är tänkt att innehålla all viktig data från alla andra servrar.

Men det verkar vara svårt att få SQL Server att acceptera att dess datafiler ligger på denna "fil-server".

Nån som har ett förslag på lösning?

Medlem sedan feb. 200112 078 inlägg
#2

Är det verkligen bra att skyffla all data över nätet så fort SQL-servern skall göra något? Vad vill ni åstakomma? Snabbare skrivning till disk? Så fort datat lämnar maskinen i fråga och går ut på nätet, så förlorar ni på hastigheten direkt. Verkar vara lite konstigt sätt att tänka på.

Dessutom tycker jag det verkar som att lägga alla sina ägg i en korg ifall en disk eller två smäller i er filserver.

Men jag kan ha fel, som vanligt. ;)

Medlem sedan juli 2001203 inlägg
#3

Det är just säkerheten som är anledningen till varför vi ska göra så här... den nya servern är mega-raidad och det är högst osannolikt att datan ska förstöras på den.

Hastigheten är inte det viktigaste för oss...

Frågan kvarstår dock... går det att köra SQL-server mot en utdelning?

Medlem sedan juni 20022 599 inlägg
268 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.767b4345
132 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
132 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)