---
title: "Hur måna emailaddresser kan det finnas teoretiskt?"
type: "forum-thread"
url: "https://www.webforum.nu/amne/webbutveckling/95685-hur-måna-emailaddresser-kan-det-finnas-teoretiskt"
topic: "Webbutveckling"
topic_url: "https://www.webforum.nu/amne/webbutveckling"
author: "Pellefant"
published: "2004-01-25T11:31:48.000Z"
updated: "2004-01-25T13:53:10.000Z"
replies: 4
views: 302
page: 1
pages: 1
language: "sv-SE"
site: "webForum — webforum.nu"
rights: "Upphovsrätten till varje inlägg tillhör dess författare."
attribution: "Citera som: webForum, https://www.webforum.nu/amne/webbutveckling/95685-hur-måna-emailaddresser-kan-det-finnas-teoretiskt"
---

# Hur måna emailaddresser kan det finnas teoretiskt?

## #1 — Pellefant, 2004-01-25T11:31Z

Hur många (olika) email addresser kan det teoretiskt finnas?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/95685

## #2 — GunnarD, 2004-01-25T11:51Z

Finns ingen övre gräns. Möjligtvis vad en mailserver klarar av, men menar du alla världens adresser så finns ingen gräns.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1260671

## #3 — andreascarlsson, 2004-01-25T12:18Z

Jo det finns en övre gräns (teoretiskt).

Låt säga att SMTP-protokollet bara klarar av hantera adresser som är 256-tecken långa (vet ej aktuell begränsning).

Anta även att du kan ha 60 olika tecken i en e-postadress (Förmodligen är de färre, har t.ex. aldrig sett en e-postadress med ett ?-tecken, eller liknande. Oftast är det a-z och 0-9, samt- och \_ som används.)

Då kan du bara ha (60 upphöjt i 256) olika kombinationer per domän. 

Antalet domäner är ju också begränsade, med tanke på att det inte finns hur många IP-adresser som helst.

Slutsats: Antalet e-postadresser har en högre gräns, men den är så enormt stor, att vi knappast behöver oroa oss... :)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1260680

## #4 — SirPeter, 2004-01-25T12:26Z

> **andreascarlsson skrev:**
>
> Antalet domäner är ju också begränsade, med tanke på att det inte finns hur många IP-adresser som helst.

Vad är det som säger att du inte kan ha en ip-adress till femtusen domäner då? Dessutom kan varje domän ha massor av subdomäner med tillhörande e-postadresser. ;)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1260683

## #5 — andreascarlsson, 2004-01-25T13:53Z

> **SirPeter skrev:**
>
> Vad är det som säger att du inte kan ha en ip-adress till femtusen domäner då? Dessutom kan varje domän ha massor av subdomäner med tillhörande e-postadresser. ;)

Jaja... Det var egentligen bara ett exempel, för att visa att det finns ett tak. Du kommer dock aldrig ifrån det faktum att det finns en teoretiskt gräns för hur många e-postadresser som kan existera.

Oavsett hur många subdomäner du har och oavsett hur många domäner du knyter till en ip-adress, ligger begränsningarna i att ett domännamn bara kan bestå av ett ändligt antal tecken. Likaså är antalet tecken du kan ha i ett domännamn ändliga. 

Med andra ord är antalet möjliga e-postadresser inte en del av den skrämmande oändlighet man kan ana när man tittar upp mot stjärnorna.  ;)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1260721

---

Tråden på webben: https://www.webforum.nu/amne/webbutveckling/95685-hur-måna-emailaddresser-kan-det-finnas-teoretiskt
