webForumDet fria alternativet

Lamt med DW?

Webbutveckling

24 svar · 775 visningar · startad av PersianBulldog

Medlem sedan aug. 20023 005 inlägg
Frågan#1

Själv har jag börjat använda Dreamweaver MX för skapning av hemsidor. Det är ju väldigt lätt och man behöver inte vara 100% HTML kunnig.

Men är det verkligen så att folk säger:
"Du är ju ingen webbprogrammerare, du använder ju Dreamweaver och Photoshop. En riktig hemside-makare använder ju bara Notepad till kodning och MS Paint till grafik".

Är det dåligt att göra svåra saker enkla? :Q

Med vänliga hälsningar,

Medlem sedan juni 20015 009 inlägg
#2

De som säger att man ska använda notepad är idioter enligt mig. Lycka till du orka koda en hel större sajt med bara notepad :l
Däremot är DW mycket populärt och det är både designers och programmerare som använder det. Faktum är att alla designers som jag känner använder DW.

DW for life! :bire

Medlem sedan dec. 20003 563 inlägg
#3

Det finns ingen webbprogrammerare som använder notepad eller paint.
Däremot kan det under första tiden när man lär sig HTML eller liknande vara nyttigt att inte använda verktyg som skriver hela koden åt en, utan att man hänger med vad som händer.
Att använda paint och/eller notepad i utvecklingssyfte av en större webbapplikation... :stud

Medlem sedan aug. 20023 005 inlägg
#4

Helt min åsikt - precis det jag ville höra! :)

Tack för era svar

Medlem sedan jan. 20016 874 inlägg
#5

Ingen vettig yrkesmenniska använder ett så enkelt verktyg som notepad ;)
Jag gör det ;)
Använde DW förut och tyckte jag fick sitta mera med att ändra koden i "kodläge" än att göra sidan i "layoutläge", så jag avinstalerade DW och kör med notpad+, men jag är ju bara amatör.

Medlem sedan aug. 200218 625 inlägg
#6

Min nuvarande sajt är en ren presentationssida så jag lät Photoshops slice-verktyg knacka koden åt mig. Det fungerade och det är huvudsaken. Jag har visserligen finslipat koden (och även knackat kod till andra sajter) i ACE HTML och det fungerar mycket bra för ändamålet. Notepad använder jag inte till annat än att reparera småfel då jag inte orkar dra igång andra apps för det. :)

Jag ser inget fel i att använda program som DW. Känner man att det underlättar ens arbete så. Och Paint? De är säkert MS-hatare också för då blir den här konstiga ekvationen fulländad. ;)

Medlem sedan mars 20032 667 inlägg
#7

Jag använder Vim till det mesta. Vill jag skriva en massa html-kod fortare än med Vim så används 1st Page eftersom Homesite kostar dinaros.

Jag ser inget fel í att använda en editor likt DW så länge man vet vad man sysslar med. Vet du inte det då skiter det sig i vilket fall som helst när något blir som du inte vill ha det.

Medlem sedan juli 2003303 inlägg
#8

Om man inte bryr sig om att koden är snygg och att inte ha kontroll över det man gör så är väl dreamweaver bra. Att dreamweaver använder sig av deprecateade saker som font-tagen och skit drar ner standarden på programmet. Jag använder liksom k@llen vim till att koda. Jag tycker att det är tryggt att ha kontroll över sina alster. Vad gäller att göra grafik i paint så är det bara idioter som gör det.

Medlem sedan dec. 19998 277 inlägg
#9

Tycker det låter som om vissa som är anti DW inte riktigt har förstått sig på programmet :OO

Medlem sedan feb. 20005 891 inlägg
#10

Cheguelin skrev:

Om man inte bryr sig om att koden är snygg och att inte ha kontroll över det man gör så är väl dreamweaver bra.

Bullshit. Om du skriver din kod "snyggt" i kodläget, vad skiljer då DW från andra kommersiella verktyg? Inte mycket enligt min erfarenhet. Den har färgkodning och det mesta man behöver. Plus ett oslagbart designläge.

Say.. har du använt DW de senaste 10 åren? §jr

Medlem sedan dec. 20003 563 inlägg
#11

Ett program som är inriktat på de som vill koda HTML-koden själv är homesite.
Där finns en hel del hjälpmedelen men utan att programmet egentligen lägger sig i koden utan att man säger till.

Medlem sedan juli 2003303 inlägg
#12

casca skrev:

Cheguelin skrev:

Om man inte bryr sig om att koden är snygg och att inte ha kontroll över det man gör så är väl dreamweaver bra.

Bullshit. Om du skriver din kod "snyggt" i kodläget, vad skiljer då DW från andra kommersiella verktyg? Inte mycket enligt min erfarenhet. Den har färgkodning och det mesta man behöver. Plus ett oslagbart designläge.

Say.. har du använt DW de senaste 10 åren? §jr

Faktum är att det har jag, jag har testat Dreamweaver MX och jag är väl medveten om att jag istället för att rita min hemsida kan skriva i Dreamweavers editor, men vad tjänar det till när den är dålig och när det tar typ 15 sekunder att starta programmet?

Medlem sedan dec. 19998 277 inlägg
#13

Cheguelin skrev:

casca skrev:

Cheguelin skrev:

Om man inte bryr sig om att koden är snygg och att inte ha kontroll över det man gör så är väl dreamweaver bra.

Bullshit. Om du skriver din kod "snyggt" i kodläget, vad skiljer då DW från andra kommersiella verktyg? Inte mycket enligt min erfarenhet. Den har färgkodning och det mesta man behöver. Plus ett oslagbart designläge.

Say.. har du använt DW de senaste 10 åren? §jr

Faktum är att det har jag, jag har testat Dreamweaver MX och jag är väl medveten om att jag istället för att rita min hemsida kan skriva i Dreamweavers editor, men vad tjänar det till när den är dålig och när det tar typ 15 sekunder att starta programmet?

Ursäkta men du vet inte vad du snackar om, det hörs! 15sek, har du en 486 eller? Dåligt kodläge, utveckla eller uttala dig inte!

Uppenbart är ju som sagt att vissa inte vet hur man egentligen ska använda DW

Medlem sedan juli 2003303 inlägg
#14

Det tog ett tag innan jag fattade vad du menade med "Dåligt kodläge, utveckla eller uttala dig inte!", men nu ska jag uttrycka mig tydligare. Jag sitter för närvarande inte hemma så jag kan inte testa dreamweaver mx under tiden jag sitter och klagar på det. Det jag gillar med en bra kodeditor är att syntaxhighlightning och automatisk indent. Jag vet att dreamweaver har syntaxhighlightning, men huvuvida man får ändra färgerna själv, använda vilka färger som helst, highlighta vad man vill, kan använda fet text etc vet jag inte, men jag chansar på att man inte får göra det. Detta är några få anledningar till varför jag väljer att använda en editor som jag kan göra allt detta och mycket mycket mer (jag använder vim) istället för dreamweaver. Dreamweaver startar allvarligt på mellan 10-15 sekunder på min dator. Den är ny, men så har jag inte valt bort en massa bloatat skit i konfigurationen till Dreamweaver så det är möjligt att man kan starta det på lite kortare tid. Jag vill inte använda WYSIWYG-skit som slänger in   i alla celler och som by default använder font-taggen; jag vill ha full kontroll själv varför jag kodar allt själv, och då underlättar ett så flexibelt program som vim.

Medlem sedan aug. 200218 625 inlägg
#15

Cheguelin skrev:

... och som by default använder font-taggen; jag vill ha full kontroll själv varför jag kodar allt själv, ...

Varför inte bara låta texten vara standardformaterad? Då läggs det, så vitt jag vet, inte in några font-taggar. Och att arbeta med CSS i DW är ju busenkelt och då ska man också lägga märke till att jag inte särskilt ofta arbetar med programmet. Har dock inte testat Vim så jag ska inte uttala mig om det.

Medlem sedan maj 200010 687 inlägg
#16

Qimen skrev:

Lycka till du orka koda en hel större sajt med bara notepad :l

Men sen så gör man ju inte heller en större sajt med enbart DreamWeavers designläge.

Medlem sedan dec. 19998 277 inlägg
#17

default använder font-taggen;

Uhm hörttalas om CSS? Och ett mellanrum i tabeller för att underlätta i designläget är det nog för att kalla ett program för skit? Nej du tillåt mig små le :OO

Medlem sedan juni 2000949 inlägg
#18

MS Paint till grafik

Vem är så korkad ;)

Ang DW så tycker jag också att det är ett av det bästa editorerna som jag har använt om inte den bästa. Men jag har inte använt alla editorer som finns :e Sluta ju leta när jag hitta DW vad var det nu 3.0 tror jag.
Jag har utbildat i DW och har sett att de som inte är så datorvana tycker att det kan vara jobbit när det gäller att använda DW kanske för att dom inte känner igen sig från Office eller nått ;) Jag anser också att man har full kontroll på koden DW det finns inställningar i det så att den passar dom flesta. En nackdel som jag har hittat med DW är dock att det finns bättre stöd för Perl i andra editorer tex Ultraedit med och andra sidan så programmera jag inte så mycket i Perl längre nu är det PHP och detta har iaf DW MX mycket bra stöd för tycker jag. Jag har inte testat DW MX 2004 men den är säkert ännu bättre än MX.

Medlem sedan feb. 200112 078 inlägg
#19

Cheguelin skrev:

Det jag gillar med en bra kodeditor är att syntaxhighlightning och automatisk indent. Jag vet att dreamweaver har syntaxhighlightning, men huvuvida man får ändra färgerna själv, använda vilka färger som helst, highlighta vad man vill, kan använda fet text etc vet jag inte, men jag chansar på att man inte får göra det.

Bleep. Om du kikar under inställningar finns det ett färgschema för varje språk (eller motsvarande) där man kan välja färger och textformatering på i stort sett alla element som behövs.

Cheguelin skrev:

Dreamweaver startar allvarligt på mellan 10-15 sekunder på min dator.

Puttinutt. 10 sekunder? Undra hur många gånger du faktiskt hinner starta VIM på den tiden. Eller ens hur mycket nytta du har av de 10 sekundrarna överhuvudtaget. Herre jösses, ett programs uppstartstid kan väl ändå inte ligga som grund för vad programmet får får slutbetyg?

Cheguelin skrev:

Jag vill inte använda WYSIWYG-skit som slänger in & nbsp ; i alla celler och som by default använder font-taggen; jag vill ha full kontroll själv varför jag kodar allt själv, och då underlättar ett så flexibelt program som vim.

Jag har alltid full kontroll i DW och jag har använt det i flera år. Aldrig några problem med kod som dyker upp eller liknande. Men sen skriver jag ju all min kod själv också, det känns onödigt att hålla på att skapa snippets för allt och inget.

Nu skall jag gå och lägga mig igen. *snörvel*

Medlem sedan mars 20032 667 inlägg
#20

Men jisses, smaken är ju som baken delad. Den som inte vill använda Frontpage, oj jag menade DW slipper ju. Oavsett argument tror jag inte någon i denna tråd byter bort sin favoriteditor. :)

Så varför gnabbas?

1558 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e
362 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
1184 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
369 ms — ändringar (db)