webForumDet fria alternativet

Navigationsschema?

Webbutvecklingur Webbutveckling - Övrigt

3 svar · 297 visningar · startad av sabbacus

Medlem sedan juli 2002630 inlägg
Frågan#1

Tja. Finns det något bra program i vilket man kan göra ett navigationsschema för webbsidor?
Jag vet inte riktigt om navigationsschema är rätt namn, men ett program i vilket man "ritar" upp hur länkar ska "gå" på en hemsida.
Typ
index.html länkar till ett.html och två.html som båda länkar till tre.html som i sin tur länkar tillbaka till index.html

Programmet ska alltså inte skapa sidorna, utan hjälpa mig planera hur man ska navigera på sidan när man väl surfar på den. Ett planeringsverktyg alltså.

Tips?
/M

Medlem sedan nov. 20017 144 inlägg
#2

Kan du inte skapa det själv då? Det skulle kanske gå att skriva en sådan grej med asp och fso om du har många sidor.

Medlem sedan juli 2002167 inlägg
#3

jag använder post-it lappar på väggen för just det ändamålet.
om det är fråga om mindre eller medelstor site tror jag att något liknande manuellt/papper-penna system borde fungera utmärkt.. är det dock fråga om ett större webbprojekt med enorma mängder sidor så kan det självklart att ett program kan vara ett bra hjälpmedel. dock är jag lite tveksam till det.

det låter som om du mer syftar på menynavigation än inline länkar i texter och liknande.. i sådana fall bör den vara likadan på varje sida och då faller lite av användningen med program även där.

Medlem sedan nov. 200013 890 inlägg
#4

Eftersom jag anser att detta inte har med HTML eller CSS att göra så flyttar jag tråden till forumet "Webbeditorer"

Funktionaliteten som du frågar efter finns både i FrontPage och DreamWeaver. :i

130 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.4bcf49fe
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
128 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)