Okej - tack för er uppmärksamhet! Här kommer nu lite svar:
Pellefant skrev:
Angående forumet, så har tränaren rätt på sitt vis tycker jag, det finns ju en del gratisforum man kan ladda ner, (tex detta som WF är baserat på väl?). (och för dem finns förmodligen färdig dokumentation, även om det tar sin tid att läsa och förstå den)
Enligt min ledare har kåren ett icke körklart phpBB-forum på servern. Han tycker det var mitt fel att jag inte har frågat efter om det fanns något forum på servern, speciellt som jag är med i styrelsen för kårens sajt. (Och jag har väl rätt att bli informerad om sådant här i så fall, eller?)
jag skrev:
Jag känner till phpbb-forumet men har ej fått reda på att det finns ett sådant på GVB.nu över huvud taget.
ledaren skrev:
Om man inte frågar får man inga svar... :-)
Jymdis skrev:
så när nån postar asp kod här i forumet så är det egentligen slöseri med tid för man kan inte förstå nån annans kod?
Enligt min ledares resonemang så torde det vara så..
solbulle skrev:
Allt är relativt tycker jag.
Ser man Scoutledaren som kund, vilket på sätt och vis han är, så givetvis ska han kunna komma med både önskemål och krav. Dock så måste ju prislappen bli satt där efter.
Jag anar att "prislappen" i detta fall inte är så högt satt? Eller?
Det finns ingen prislapp alls - jag har gjort sajten för skojs skull och för att laget diskuterade om en hemsida, men nu fått inte så lite mothugg.... x(
leifen skrev:
Nu har vi ju bara hört din sida av saken. Visserligen har vi sett vad ledaren har skrivit men då bara de delar du valt ut. Därför kan i alla fall inte jag döma eller fördöma någon.
Jag kan förstå din frustration över att här lägger du ned tid och energi och att du känner dig taskigt bemött. Samtidigt kan jag förstå ledaren som inte vill släppa hela kontrollen och låta sidan bli din, tillspetsat formulerat, "lekstuga".
Jag har stött på några liknande situationer genom åren och kan bara konstatera att det inte alltid är helt lyckat om en sida för en förening blir för beroende av en enstaka person, må vara dig eller av din ledare. Ett exempel är en där ingen i föreningen hade, eller fick ha, tillgång till koden och allt fick göras om när personen tröttnade och stack. Samtidigt kan det ju vara svårt i en sådan här liten krets att finna fler hemsidesintresserade personer.
Jag har också varit med om att plocka bort en lysande programmerare från ett uppdrag eftersom han inte kunde lyssna till kunden än mindre kommunicera med denne. I ditt fall är väl "kunden" scoutlaget och inte ledaren, så vad säger de övriga?
- De delar jag valt ut är kännetecknande för de mejlen jag fått av honom.
- Sajten kommer defintivt inte bli en "lekstuga" och det vet ledaren. Jag är seriös osv..
- I mitt lag är vi två ledare varav en VB-kunnig och databasadmin på If, andra ledaren som oxå är kunnig, sedan jag som kan ASP och en kille till som är hyfsad på datorer, men främst duktig på C++. Någon av de andra skulle lätt kunna sätta sig in i ASP och ta över om jag skulle försvinna från laget, vilket jag inte kommer att göra.
- De övriga har jag inte pratat så mycket med än, ska göra det snart.
spango skrev:
Menar du att du lade ner 60 timmar på att svänga ihop en webbplats utan att höra dig för om vad det fanns för tillgångar, eller ens snacka med "beställaren" om att göra avsteg från det mest naturliga valet, d.v.s. ha sidan hos scoutkåren?
Jag visste redan från början att scoutkårens server inte hade stöd för ASP och snubben som sköter servern vill inte heller installera ASP (dum kille..). Därför valde jag att utveckla sajten på en server med ASP-stöd, och visst har jag hört mig för angående sajten innan jag började bygga. Jag fick enbart positiva reaktioner från alla, till dess att min ledare kom med sitt mejl.
Och sen har det nog blivit mer än 60 timmar, kanske uppåt 80 eller så, skrev fel..
Återigen - tack för er uppmärksamhet, jag återkommer med mer saker.



