---
title: "Vad ar www?"
type: "forum-thread"
url: "https://www.webforum.nu/amne/webbutveckling/44374-vad-ar-www"
topic: "Webbutveckling"
topic_url: "https://www.webforum.nu/amne/webbutveckling"
author: "eriks"
published: "2002-05-23T02:50:06.000Z"
updated: "2002-05-24T17:28:35.000Z"
replies: 7
views: 356
page: 1
pages: 1
language: "sv-SE"
site: "webForum — webforum.nu"
rights: "Upphovsrätten till varje inlägg tillhör dess författare."
attribution: "Citera som: webForum, https://www.webforum.nu/amne/webbutveckling/44374-vad-ar-www"
---

# Vad ar www?

## #1 — eriks, 2002-05-23T02:50Z

Hej! Idag kom jag att tanka pa (nar jag gick inte pa en sida som startade www2.blabl), vad ar egentligen internet?

Jag ar med sa langt som att folk har servrar, dvs datorer som ar kopplade pa nagot satt, sa att jag sedan kan hamta sidor darifran. Vart ar de kopplade? Ar jag direkt kopplad till den datorn, eller ar jag kopplad till nagot som ar kopplat till den datorn? Sedan, vad ar det for skillnad pa www och www2 och www6 osv osv?

Tack! /Erik

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/44374

## #2 — hp, 2002-05-23T05:28Z

Enkelt beskrivet:

Det skulle lika gärna kunnat stå "mjukost" istället för www, www2 osv.  www har blivit lite av en standard när det gäller att benämna den server som sidorna ligger på (eller pekaren till denna).

I adressen <https://www.aftonbladet.se> så är .se toppdomänen, i det här fallet Sveriges toppdomän. Aftonbladet är själva domänen och www (subdomänen) är den dator under domänen aftonbladet som sidan ligger på.

Se länken för mera info: <http://www.nic-se.se/faq1.shtml>

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/680890

## #3 — patrickpolly, 2002-05-23T08:46Z

> Sedan, vad ar det for skillnad pa www och www2 och www6 osv osv?

Troligen använder de sig av en sk lastbalancerare för att sprida belastningen av trafiken på flera servrar. Dvs, du skriver in www.domän.com och hamnar då på lastbalanceraren som har 10 servrar i sitt kluster. Den gör en snabb koll på servrarna och kommer fram till att server 5 har låg belastning och skickar sedan vidare dig till www5.domän.com.

//Patrick

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/680931

## #4 — eriks, 2002-05-23T14:33Z

> Aftonbladet är själva domänen och www (subdomänen) är den dator under domänen aftonbladet som sidan ligger på.

 

Alltsa, det finns ju mangder med olika servrar. Sa aftonbladet ligger val itne pa "www-datorn", vilket isafall jattemanga sidor skulle ligga pa. Aftonbladet har val sin egen dator (eller hyrt nagot som fixat det), och sedan kopplas man dit nar man skriver <https://www.aftonbladet.se?>

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/681119

## #5 — Axel, 2002-05-23T21:14Z

Javisst. Det som står före aftonbladet är underordat den domänen, så <https://www.aftonbladet.se> är inte samma dator som <https://www.webforum.nu> som du redan räknat ut.. ;)

Själva Internet är ju som det låter, ett stort utspritt nätverka av olika servrar och datorer, det finns inte en stor megadator någonstans i mitten, utan det finns ett nätverk av rätt så jättemånga datorer som sköter den biten.

En internetadress är inget annat än en liten enklare komihåg-variant av ipnummer egentligen. Datorn (det kan i själva verket vara flera servrar som gömmer sig bakom en server/router/liknande förresten, men det kvittar ju) på <https://www.aftonbladet.se> heter egentligen [212\.112.171.37](http://212.112.171.37), men en fin anordning som kallas DNS (domain name server) fixar så att <https://www.aftonbladet.se> går till rätt dator. Det finns flera namnservrar till varje domän för att kunna ta emot stora mängder trafik utan att gå under.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/681278

## #6 — eriks, 2002-05-23T21:34Z

Okey.. men om jag nu trycker in <https://www.webforum.nu> ,vart gar da min "ansokan" att komma in pa sidan? Var finns informationen om vilken dns webforum har? Hur kommer den till min dator?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/681289

## #7 — Axel, 2002-05-24T00:16Z

Med risk för lite fel, men folk får väl rätta mig:
Din ansökan går först till din Internetleverantörs servrar. Där finns information om var man hittar information om olika toppdomäner. Din ansökan går således vidare till de servrar som har hand om nu-toppdomänen, dvs nunames. De har resten av informationen som behövs för att gräva sig djupare in och kopplar dig till de dnser som har hand om webforum.nu (De står hos griffel) De i sin tur kollar på det som finns kvar i adressen, dvs www och kopplar det till just det IPnummer som står angivet.

Det är så jag tror det funkar iaf.. :D

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/681335

## #8 — hp, 2002-05-24T17:28Z

Kolla länken, där finns en hel del info:

<http://kundinfo.telia.net/registry/dns.htm>

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/681591

---

Tråden på webben: https://www.webforum.nu/amne/webbutveckling/44374-vad-ar-www
