webForumDet fria alternativet

webzine

Webbutvecklingur Övriga frågor

23 svar · 368 visningar · startad av Sannah · sida 2 av 2

Frågan, av Sannah

Hallå alle. Jag har en tanke om att starta ett webzine. inte ett vanligt webzine utan ett webzine om musik. okej, det är väl ett rätt vanligt webzine antar jag. men iaf, detta webzine ska inrikta sig på all sorts musik, från alternative till mainstrem och rock till soul och så vidare. ni fattar vinken. webzinet ska innehålla artiklar, recensioner, kuriosa och eventuellt intervjuer med musiker o

Läs frågan i sin helhet →
Medlem sedan mars 200170 inlägg
#21

hänt något nytt sannah?

------------------

Tallin 98-gänget
Fluffys

Medlem sedan okt. 2000885 inlägg
#22

*huga vad ni är jobbiga*

------------------
Denna mening är svår att uttala baklänges

Medlem sedan dec. 20002 147 inlägg
#23

Okej, detta är vad som gäller just nu:

Röstning om vad tidningen ska heta pågår just nu, men vad resultatet blir behöver inte betyda att det är just det namnet som står som slutgilltigt namn, utan det är mest för att se vilket som folk anser vara bäst. ( http://www.nojeonline.nu/misc/vote.html )

angående designen jobbar ett par personer med förslag till den, och så går vi igenom dem alla och kommer överens om vilken som passar bäst. alla som vill kan ge ett förslag, börja nu, eller i morgon, men bli helst klar innan måndag.

Jag har samlat ett par folk, bland annat 1DJ, 2 recensenter/artikelskrivare, och lite annat folk som inte dirskt har någon arbetsuppgift, eller som bara säger sig vara "intresserade".

Det skulle vara bra om man skaffade en emaillista eller liknande där allt folk kan kommunicera med varandra, det blir lätt svårt här eftersom 1: allt folk är inte registrerade här, 2: det är lite opraktist bara.

jag vill gärna höra synpunkter, och fler som är intresserade.

:)

------------------
Detta är en signatur.

Medlem sedan mars 200170 inlägg
#24

Kan du inte starta en email lista då?
finns ju massor av gratis ställen som har sånt!

------------------

Tallin 98-gänget
Fluffys

141 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.b746b907
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
139 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)