Shoppingsystem

Webbutveckling

3 svar · 448 visningar · startad av Davida

Medlem sedan okt. 2000219 inlägg
Trådstart#1

Jag funderar på att göra ett shoppingsystem för WAP-telefoner som specialarbete i skolan. Är det svårt?
Är det något speciellt man behöver tänka på?

Tacksam för svar...

Medlem sedan apr. 20007 588 inlägg
#2

Det är lika svårt/lätt som att göra ett shoppingsystem för webben, med undantaget att du har ett mycket torftigare presentationsskikt.

Läs på lite olika wap-sajter så har du snart koll på hur det hela funkar.

Medlem sedan juni 200053 inlägg
#3

Om du skriver systemet i Asp så skiljer ju det sig ingenting från den vanliga "webben". Men du måste dock ha en hel del kunskap om WML för att kunna göra snygga wapsidor.

Medlem sedan dec. 1999258 inlägg
#4

Ja, det är ganska svårt, för du måste ha ganska avancerade cookie-less säkerhets funktionailiter. Så svårt är det inte, men det kräver lite krångel.

Det som är förbannat svårt är faktiskt att hålla nere antalet ord till minimal utan att tappa besökares förstånd.
Det kräver alltså extrem skicklighet i användarvänlighet.
Folk som surfar WAP vill INTE läsa och scrolla text.

En sak som kan vara lite klurig är att begränsa antalet resultat i en loop (dynamiska sidor) så att man inte överskrider max storleken på ett Deck.

Tips på bra verktyg är Zope! http://www.zope.org/
Att använda ASP vore inte bara dumt, utan även tidsbedrövande ;-)

501 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.d34c6d5a
246 ms — deklarationer (db)
122 ms — hämta statistik (db)
129 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
246 ms — ändringar (db)