Vet inte riktigt hur jag ska ställa frågan då jag inte vet vad felet egentligen är, och då det nu funkar så.... Vill gärna ha alla förslag på svar, eller gissningar ni kan tänkas ha.
Har ett CMS system jag använder på flertal sidor. Bygger på att texter sparas i databas och sedan använder jag en editor, i mitt fall Spaw (http://www.solmetra.com/en/disp.php/en_products/en_spaw/en_spaw_intro Ev. Moderator är välkommen att ta bort denna parentesen om det anses vara mer reklam än den information jag vill ge med länken)
Plötsligt slutade editorn att fungera på en av sidorna.
När en text togs fram i spaw editorn visades ingen text alls.
Då jag hade 3 sidor med samma CMS lösning och med MYCKET snarlik filstruktur på alla började jag jämföra och kolla, men utan resultat. Dom andra funkade fint, men lade jag över delar från dom andra 2 funkade det inte.
Till slut fann jag att editorn inte gillade ÅÄÖ och innehöll texten åäö så sket editorn i att visa texten.
I huvudet på alla filer, på alla sidor, använder jag samma charset, och programmeringen är den samma. Vad som skiljer är ccs filerna, en liten skillnad i filstrukturen. Men något har plötsligt hänt som åsta kommit detta ???
Alla sidor ligger på samma server, alla använder samma databas (olika tabeller) osv.
Har nu gjort en nödlösning att jag på den drabbade siten konverterar alla åäö till HTML "vänliga" tecken innan texten går inte i editorn och visas för användaren (som inte märker att åäö i bakgrunden är HTML)
Men hur kan det blivit såhär ?
Kan man ex. sätta Charset på filer och kan det då varit så att WebHotellet flytta filer eller nått och på så sätt plötsligt fått det att balla ur på just denna siten ?
Tacksam för alla gissningar, då mina egna är slut.
