webForumDet fria alternativet

Hur gör han?

Webbutvecklingur Webbutveckling - Övrigt

1 svar · 385 visningar · startad av noshornin

Medlem sedan aug. 2008816 inlägg
Frågan#1

En bloggare på min bloggportal vitorm.se försökte fuska med sin annonsering på ett sätt som jag inte riktigt förstår hur han gör.

Innan klicket läggs till i databasen osv så kollar jag "$_SERVER['HTTP_REFERER']" och ser till att klicket kom från en blogg och ingen annanstans ifrån. Om den kom någon annanstans ifrån så "rapporteras" att ett fuskförsök har ägt rum.

Den här killens ogiltiga klick har "HTTP_REFERER" som pekar på flera olika webbshopar, bloggar, twitter sidor och hemsidor. Sidor som inte har något med vitorm att göra.

Jag besökte dessa och försökte kolla på källkoden och hitta någon länk, javascript kod eller något som har gjorts så att besökare därifrån har skickats till min vitormssida. Men hittar inget.

Min fråga är då hur kan han ha gjort?

Medlem sedan dec. 2010159 inlägg
#2

Man kan aldrig lite på en klient.

Det finns säkert något Firefox-plugin som gör att du kan fylla i HTTP_REFERER själv, eller så gör man enkelt en egen klient där man fyller i det själv... skriver vad man vill.

128 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.25f56b17
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
126 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)