De vill väl att du köper domänerna av dem för ett högt pris.
Tja, vad man kan göra är att köpa upp mindoman.(se|com|org|net|xxx) osv.
Vad du kan nu göra? Antingen köpa upp domänerna av dem eller så skiter du i det helt ;(
3 svar · 542 visningar · startad av K@llen
Hej,
Sökte på mitt domännamn och såg att vissa oseriösa sidor, såsom sidor med pornografiskt innehåll använder mitt domännamn som katalognamn eller subdomän. Framtoningen blir ju att jag står bakom detta eftersom domännamn och företagsnamn är samma. Förmodligen gör de så för att bli hittade på fler sökord. Kunde konstatera med hjälp av whois att det är utländska sidor och hosts.
Finns det något sätt att sätta stopp och förhindra detta? Andra som råkat ut för samma sak?
De vill väl att du köper domänerna av dem för ett högt pris.
Tja, vad man kan göra är att köpa upp mindoman.(se|com|org|net|xxx) osv.
Vad du kan nu göra? Antingen köpa upp domänerna av dem eller så skiter du i det helt ;(
Tack, var kanske otydlig eller läste du snabbt. Det är alltså inte andra toppdomäner jag syftar på utan exempelvis:
sidamedporr.com/min-domän.se/ eller min-domän_se.sidamedporr.com
kontakta iis.se och be om råd (om du kan få tag på någon där. Dom verkar vilja gömma sig...) eller direkt till icann.org. Du kan läsa mer om domännamnsstölder osv här: http://www.icann.org/en/udrp/udrp.htm
Men att få rätt och kunna ställa ansvariga till svars för sånt här är i princip omöjligt om du inte äger ett multimiljonföretag och har råd att avlöna heltidsanställda jurister.
Red: Jag läste för snabbt jag också. Har dom bara din företagsnamn som underdomän eller som en mapp i filstrukturen så är det tyvärr bara att skita i. Tyvärr.