---
title: "kan nån hjälpa mig hur man gör en hemsida? i nybörjarnivå steg för steg ;)"
type: "forum-thread"
url: "https://www.webforum.nu/amne/webbutveckling/188660-kan-nån-hjälpa-mig-hur-man-gör-en-hemsida-i-nybörjarnivå-steg-för-steg"
topic: "Webbutveckling"
topic_url: "https://www.webforum.nu/amne/webbutveckling"
author: "Hideyoshi"
published: "2011-12-28T16:09:04.000Z"
updated: "2011-12-28T21:00:46.000Z"
replies: 3
views: 821
page: 1
pages: 1
language: "sv-SE"
site: "webForum — webforum.nu"
rights: "Upphovsrätten till varje inlägg tillhör dess författare."
attribution: "Citera som: webForum, https://www.webforum.nu/amne/webbutveckling/188660-kan-nån-hjälpa-mig-hur-man-gör-en-hemsida-i-nybörjarnivå-steg-för-steg"
---

# kan nån hjälpa mig hur man gör en hemsida? i nybörjarnivå steg för steg ;)

## #1 — Hideyoshi, 2011-12-28T16:09Z

Hej,
jag behöver göra min hemsida som jag har skissat på. 
jag vet hur jag kan logga in på min webhotel(one.com) och läste på nätet lite om vad är htlm och ssc ,,, men jag vet inte 

hur konstruerar jag hemsidan så att jag få några bilder att skrolla och några länker. 

när man loggar in på ftp://ftp.... kommer upp: 
b-one-default.html 	
bg.jpg 		
index.html 	
index2.html 	
style.css

men ingen av de jag kan ändra?

tack på för hand

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/188660

## #2 — @nders, 2011-12-28T17:25Z

Flyttas från Cafét.

mvh

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2289828

## #3 — Zalamander, 2011-12-28T18:33Z

<https://www.webdesignskolan.com> är en riktigt bra sida förklarar alla grunder till en hemsida.

en hemsida grunden är \<a href="bildens adress"\>Namn på bilden\</a\> tror jag:P va lite länge sen jag höll på med hemsida men ska väl börja igen. men läsa på webdesignskolan.

skapa alla filer i en stor mapp sen tar du allt i den mappen och skickar upp till webhotellet. ta bort allt som ligger där det är bara från start att en ny hemsida är på gång.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2289829

## #4 — xtreme, 2011-12-28T21:00Z

Jag skulle inte rekommendera webdesignskolan då mycket där är gammal information och risken är att h\*n lär sig fel eller utdaterade metoder.

Titta på: <http://www.w3schools.com/html/default.asp> där du även kan testa och modifiera koden direkt på sidan.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2289833

---

Tråden på webben: https://www.webforum.nu/amne/webbutveckling/188660-kan-nån-hjälpa-mig-hur-man-gör-en-hemsida-i-nybörjarnivå-steg-för-steg
