webForumDet fria alternativet

Bloggfunktion, bilduppladdning och login, språk?

Webbutveckling

23 svar · 3 996 visningar · startad av epic110 · sida 2 av 2

Frågan, av epic110

Hallå! Har kollat runt lite efter vilka möjligheter det finns för att skapa en bra bloggfunktion, en bilduppladdning till galleri och ett login för detta. Det jag undrar är helt enkelt vilket språk jag borde lära mig? Är det PHP som gäller? Vill veta mer exakt vilka delar jag ska plugga på och vad jag bör tänka på för att få in det i en befintlig HTML + CSS sida. Orkar nog inte med wordpress då

Läs frågan i sin helhet →
Medlem sedan nov. 201127 inlägg
#21

Själva designen är jag hyffsat nöjd med ändå, det är smådetaljerna jag stör mig på som jag inte kan ändra. Behöver ställa bredden på de 2 bilderna på framsidan för att de inte ska lägga sig under varandra när man minskar webbläsaren.. Hur gör jag för att styra bilderna via CSSen? Divar funkar ju inte?

Min nuvarande CSS:

Theme Name: Atahualpa
Theme URI: http://wordpress.bytesforall.com/
Description: Configure your custom theme: Fixed or flexible width layout, with min/max width, 0 - 4 sidebars, very browser safe (incl. IE6), create custom widget areas, import/export styles (several styles included), color pickers, over 200 options. 
Version: 3.7.1
Author: BytesForAll
Author URI: http://forum.bytesforall.com/
Tags: white, one-column, two-columns, three-columns, four-columns, fixed-width, flexible-width, custom-colors, custom-header, theme-options, left-sidebar, right-sidebar, threaded-comments, sticky-post, translation-ready
License: GNU General Public License v2.0
License URI: http://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.html
*/
 
.aligncenter {
	display: block;
	margin-left: auto;
	margin-right: auto;
	}

.alignleft {
	float: left;
	}

.alignright {
	float: right;
	}

.wp-caption {
	background: #f1f1f1;
	line-height: 18px;
	margin-bottom: 20px;
	padding: 4px;
	text-align: center;
}
	
.wp-caption-text {
	color: #888;
	font-size: 12px;
	margin: 5px;
	}
	
.gallery-caption {
	color: #888;
	font-size: 12px;
	margin: 0 0 12px;
	}

.sticky {
	font-weight: normal;
}

.bypostauthor {
	font-weight: normal;
}
Medlem sedan okt. 201187 inlägg
#22

css är ju inte starkaste gren utan jag brukar fuska med tables.
Inte desto mindre så borde du kunna gå in direkt på posten, ställa dig i html läge och använda dig av style="min-width: 250px;" i en div runt bilderna.

Medlem sedan nov. 201127 inlägg
#23

Där ja! Helt rätt.. Gjorde en <p style="min-width: 800px;> för att lösa problemet, tack!

Medlem sedan okt. 201187 inlägg
#24

Även en blind höna....:-)

266 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2
137 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
126 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
136 ms — ändringar (db)