webForumDet fria alternativet

Internet Explorer problem

Webbutvecklingur Webbutveckling - Övrigt

54 svar · 2 769 visningar · startad av ramo_and · sida 3 av 3

Frågan, av ramo_and

Jag blir f\n inte klok på Internet Explorer! Ingenting funkar ju som det ska där.. Jag vill göra några enkla css grejer bara men det funkar inte alls bra. På sidan jag håller på med kommer vi ha en topplista som visar dom mest sålda produkterna. I Firefox ser den såklart bra ut min inte i Internet Explorer. Enkla saker som background o border funkar inte ens.. Jag har använder IE toolbar eller

Läs frågan i sin helhet →
Medlem sedan juni 20019 519 inlägg
#41

Vilken css kan du redigera? Det är så mycket css och HTML så det är i princip inte hållbart att gå igenom all kod... Det är för mig för mycket att jobba med

Medlem sedan nov. 2010214 inlägg
#42

Ok jag förstår det :) Begär verkligen inte att du ska gå igenom all kod :) Jag är oerhört tacksam för all hjälp jag har fått redan.

Jag kan redigera all css i princip. Det är värre med html-koden. Det verkar som de blir nåt fel där när jag kör lägger till div:en recommended_tag med jQuery för innan det så funkade det. Det beror kanske på att jag inte kör med en korrekt hmtl-struktur? jag har lagt i en div runt varje td i en tr. Det har jag gjort eftersom position:relative inte funkar på td och jag måste ha absolut positionering på min div recommended tag.

Medlem sedan juni 20019 519 inlägg
#43

Men då är vi tillbaka till ett av problemet med hur man rendera HTML, webbläsarna har regler de har sagt hur man rendera saker och ting och att infoga en div direkt under en tabell, även om du gör det med javascript så _kan_ det orsakar problem då renderingsmotorn kommer rendera om innehållet. Om möjligt: Kan du rensar all html som inte är relevant och infoga den css som är problemet för dig (all css som är relevant) då kanske det bli på ~100 rader kod totalt istället för det som är på sidan just nu.

Medlem sedan nov. 2010214 inlägg
#44

Ja de blir ju problem i IE när man lägger en vid mellan en <tr> och en <td>. Här är koden för produkter i kolumnvy (i Firefox):

jag kör inte den recommended_tag i IE då det inte funkar med den..... får väl helt enkelt skippa det.. Nu funkar köp-knappen när ja inte lägger in recommended_tag i gridArticlePriceRegular. Men, jag har problem med z-indexeringen. Jag vill ju att cart_message ska ligga i det översta lagret så att säga o visas över allt annat med de gör det inte nu i IE. har använt mig av z-index men de hjälper inte......

Sen så har ett nytt härligt problem uppstått i IE, "topplistan" försvinner.. jag kan inte förstå varför. Om den försvinner borde dom under också försvinna. Om jag öppnar developer tool i IE och går in och klickar ur height: 300px o sen klickar i den igen så visas den. Helskumt..... finns det nån lösning på detta?

Medlem sedan juni 20019 519 inlägg
#45

Du kan inte köra firebugs genererade HTML, det stämmer inte, ge den renaste HTML kod + jquery kod för att återskapa ditt problem.

fast jag tror inte jag kommer orkar gå igenom sidan ändå, känns som det är rätt mycket som ställer till det för att rendera ut sidan i huvudtaget, känns som ett omöjligt projekt för mig då jag inte har den tid att lägga ner på ett annat projekt :/

Medlem sedan nov. 2010214 inlägg
#46

Ok jag förstår det :) tack ändå. men att de blir sånna fel som de blir borde troligtvis bero på min jQuery kod? Eller det kanske är svårt att säga?

Medlem sedan juni 20019 519 inlägg
#47

ramo_and skrev:

Ok jag förstår det :) tack ändå. men att de blir sånna fel som de blir borde troligtvis bero på min jQuery kod? Eller det kanske är svårt att säga?

Nu vill jag inte låta elak men: blanda inte in jquery på att en webbläsare rendera enligt dom själva "korrekt", jquery,css och HTML koden ihop med renderingsmotorn ge dig ditt resultat, jquery sätter css thats about it(och kan påverka DOM-trädet) men det är inte jquerys "fel" att det bli som det bli.

Medlem sedan nov. 2010214 inlägg
#48

Jag har börjat förstå de här med renderingen nu.. Jag tog bort div:arna i tabellerna på topplistan i högerspalten o så la jag en wrap runt hela tabellen istället. Det är ju inte "felaktig" html-struktur..

Men de blir ju ändå problem i IE (såklart). "Topplistan" försvinner i IE, den laddas först o sen försvinner den efter ca 0,5 sek. Om jag går i n i developer tool o kryssar ur något css-attribut, vilket som helst (behöver inte ens gälla denna tabellen) o sen kryssar i den igen så syns den. Mycket märkligt tycker jag men det beror väl på nåt med renderingen.. hur jag ska lösa det dock vet jag inte riktigt.

Om man tittar på tabellerna under topplistan så har dom ju samma htmlstruktur, i princip exakt samma css osv och dom funkar.. Vad kan detta bero på?

Medlem sedan nov. 2010214 inlägg
#49

Detta kommer upp flera gånger varje gång jag går in på sidan i IE7 (IE tester). Vad betyder det?

Denna filen har inte jag lagt till, utan den ligger default på alla textalks webshopar.

EDIT: Har löst problemet med topplistan i IE8 nu iaf.

meddelande.png
Medlem sedan juni 20019 519 inlägg
#50

Du försöker ladda ner en fil som körs från en annan domän.

Medlem sedan nov. 2010214 inlägg
#51

Okej, hur kan jag åtgärda det felet? det kommer upp 7-8 ist i rad varje gång jag går in på sidan.. är de nåt fel på den filen då eller?

Medlem sedan juni 20019 519 inlägg
#52

Spontant, plocka bort png-fixen och lös pngfix med jquery istället.

Medlem sedan nov. 2010214 inlägg
#53

Okej men kan de kan väl inte jag göra när jag inte kommer åt den källkoden? alltså att ta bort textalks egna pngfix

Medlem sedan juni 20019 519 inlägg
#54

kontakta dom i så fall, för om andra sajter har det så måste det finnas något du kan ställa in eller liknande.

Medlem sedan nov. 2010214 inlägg
#55

Ok! Har mailat dom nu så väntar på svar.

Har en till fråga... jag har lagt in "kampanjpris"-remsan även i IE och den funkar bra på alla sidor utom en, nämligen kampanjvaror-sidan. Där försvinner den remsan och även köp knappen. Vad kan det beror på?? Tänkte först att de va nåt med renderingen men de e ju samma htmlstruktur och även samma css för dessa produkter som på t ex första-sidan....

142 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.4bcf49fe
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
139 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)