webForumDet fria alternativet

Promta användare som lämnar sidan

Webbutveckling

8 svar · 739 visningar · startad av Dryden

Medlem sedan aug. 200218 625 inlägg
Frågan#1

Diskuterar möjlighet med att kunna prompta en användare som är på väg att lämna en webbsida och det finns ju lite olika alternativ. Prompten skall innehålla ett litet formulär och några rader text. Så, hur löser man det här då, snyggt och smidigt?

  • Gammalt hederligt popup-fönster? Riskerar ju att användaren har popup-killer och därmed missar hela grejen.
  • Lite mer modern popup-lösning (vad kallas det här med ett bra namn?) - se bild här (extern länk).
  • Andra förslag?

Observera, ska enbart dyka upp när användaren lämnar webbsidan. Jag behöver ingen komplett kod här utan hellre referenslösningar som jag kan vidarebefodra för att visa vilka möjligheter som finns. :)

Medlem sedan juni 20014 290 inlägg
#2

Varför vill du göra det, ser det bara som ett hinder och kan lätt stoppas om man spärrar javascript och popupblocker, dom som inte har det blir nog bara irriterade och kanske inte återvänder till sidan.

Däremot om du har en logout/logoff knapp så stör det inte om det kommer upp information typ: "välkommen åter".

Kanske märks att jag hatar popups som ploppar upp utan någon som hels anledning, väljer jag att lämna en saijt så vill jag inte få en popup i ansiktet från saijten som undrar varför jag lämnar den.

Medlem sedan juni 2009920 inlägg
#3

Bara för att få in dig på rätt spår :)

window.onbeforeunload=leave;

function leave(){
//Gör något
}
Medlem sedan aug. 20039 340 inlägg
#4

Gildebrand: Rätt riktning, men inte helt komplett.

window.onbeforeunload=leave;

function leave(){
 return "Här skriver du din fråga";
}

Då får du upp en ruta när sidan håller på att stängas. Det är det enda (bra) sättet du kan förhindra en stängning på.

Medlem sedan juni 2009920 inlägg
#5

Var inte tanken heller att det skulle vara komplett ;)
Han skrev att han inte var ute efter någon färdig kod =)

Medlem sedan aug. 200218 625 inlägg
#6

GunnarD skrev:

Varför vill du göra det, ...

Japp, jag delar ditt resonemang och jag gillar inte heller popups. I det här fallet ska det röra potentiella kunder som lämnar en formulärsida utan att ha fyllt i det komplett.

Medlem sedan aug. 20068 090 inlägg
#7

Dryden skrev:

Japp, jag delar ditt resonemang och jag gillar inte heller popups. I det här fallet ska det röra potentiella kunder som lämnar en formulärsida utan att ha fyllt i det komplett.

Då behöver du väl ett vanligt script som kollar formuläret innan det sänds (till en databas eller vad det nu är). Inte ett skript som aktiveras när sidan stängs eftersom det ju inte är kopplat till formuläret utan kommer att poppa upp oavsett om användaren fyllt i rätt eller fel.

Medlem sedan aug. 200218 625 inlägg
#8

Fel av mig, användaren ska promtas så fort användaren stänger sidan/surfar vidare. Sorry. Det vill säga - ingen kontroll av hur mycket formuläret är ifyllt. :)

Medlem sedan aug. 20039 340 inlägg
#9

Som sagt, kolla mitt svar ovan. (Som kanske fallar på att koden är för färdig :) )

255 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.6fe65c25
123 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
128 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
124 ms — ändringar (db)