webForumDet fria alternativet

Kan google söka i en sajts egna sökmotor?

Webbutveckling

8 svar · 762 visningar · startad av haider

Medlem sedan jan. 2003956 inlägg
Frågan#1

Kan google söka i en sajts egna sökmotor för att sedan indexera det?
Ofta söker jag på google och hittar sökord som visar sig vara sökord i andra sökmotorer. Lite lurigt, men från en websajtägares sida kan det vara nyttigt.

Hur funkar det i så fall?

Medlem sedan aug. 20068 090 inlägg
#2

Kan du förklara lite bättre vad du menar?

Medlem sedan sep. 2004828 inlägg
#3

Google indexerar länkar. Har du länkar till vanliga sökningar, eller senaste sökningar, så kommer Google att indexera dessa.

Google VILL däremot inte att du bygger din sida för att sökresultaten ska indexeras.

Medlem sedan jan. 2003956 inlägg
#4

Jaha, så det måste finnas länkar till sökningarna? De gånger jag gör en sökning och sökresultatet jag hittar i google leder mig till någon annan sajts sökresultat; då innebär det antagligen att den där sidan dels sparar sökningarna som länkar och dels låter dem vara indexerade?

Jaha, så google vill inte det... Trodde det var en feature i Googles oändliga hunger efter fler sidor.

Medlem sedan sep. 2004828 inlägg
Medlem sedan jan. 2003956 inlägg
#6

StefanBergfeldt skrev:

Google VILL däremot inte att du bygger din sida för att sökresultaten ska indexeras.

Vad kan man tänkas vilja själv?
Det är ju lite som Google själv säger, sökningen i sig blir ineffektiv. Men vänder man på det gynnar det kanske mig som äger sidan att folk kommer till mig i alla fall?
Eller så är det kanske ett bevis att om söksidan kom före själva sidan, så måste det ju betyda att Google konstigt nog inte lyckades indexera originalsidan före söksidan.

Eller blir det kaka på kaka; som en dubbelpost?
Frågan är till viss del generell, men till viss del även realistisk. I det realistiska fallet rör det sig om en sida med kanske bara 20-30 undersidor så frågan är om det blir en dubbelpost i Google eller om det blir en ökad chans att komma upp i sökresultatet?

Medlem sedan sep. 2004828 inlägg
#7

När jag kommer till en sida med sökresultat, så brukar jag lämna den sidan på en gång. Därför indexerar jag inte mitt eget (bort: skivomslag) sökresultat

Medlem sedan juni 20008 205 inlägg
#8

haider skrev:

Det är ju lite som Google själv säger, sökningen i sig blir ineffektiv. Men vänder man på det gynnar det kanske mig som äger sidan att folk kommer till mig i alla fall?
*** snip

Eller blir det kaka på kaka; som en dubbelpost?

Jag tycker inte det låter vettigt att försöka få söksidor över ens egen webbplats indexerade. Tänk på att Google normalt bara visar en, möjligen två eller i undantagsfall tre, sidor per webbplats i sina sökresultat. Du har alltså en väldigt begränsad budget, och åtminstone jag tycker det låter olönsamt att spendera den på att slussa folk till mellansidor de inte är intresserade av, än att få dem till det de faktiskt sökte efter. Vill du få folk att surfa runt mer, försök vara smart med hur "riktiga" sidor länkar till varandra istället, typ "relaterade artiklar" som tidningar brukar ha.

Medlem sedan jan. 2003956 inlägg
#9

tack alla, fick mer perspektiv över saken.
Eftersom det är möjligt så ska man då lägga krut på att få sidan som eventuellt hade kunnat komma upp i min egna sökmotor att komma upp där den hör hemma, nämligen googles sökmotor.

260 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2
127 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
129 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
129 ms — ändringar (db)