Du är inne på rätt spår. Filen heter robots.txt
http://www.thesitewizard.com/archive/robotstxt.shtml
/red
Ännu mer info finns såklart på huvudsidan för robots.txt
http://www.robotstxt.org/
6 svar · 819 visningar · startad av DanneSt
Jag skulle vilja dölja vissa sidor/mappar från sökmotorer. I detta fall har jag ett antal pdf-dokument (som ligger i en specifik mapp) som bl.a. innehåller namn och adresser, och nu är det en medlem som inte vill bli hittad (hon jobbar som psykolog). Hur gör jag det?
Nåt med att skapa en textfil i rooten som heter robot.txt och däri skriva några väl valda ord far i mitt huvud...?
Du är inne på rätt spår. Filen heter robots.txt
http://www.thesitewizard.com/archive/robotstxt.shtml
/red
Ännu mer info finns såklart på huvudsidan för robots.txt
http://www.robotstxt.org/
Ah, kanon! Tack Pedda!
Vet du, eller nån annan, hur lång tid det tar innan denna fil har gjort sin verkan? Hur ofta i genomsnitt uppdaterar Google sitt index? Kan man skynda på processen genom att anmäla sin adress på nåt vis?
Olika sökmotorer genomför sökningarna olika ofta.
Om filen redan kan vara indexerad så skulle jag nog döpa om den så eventuella sökträffar leder till file not found och genast lägga upp en robots.txt med disallow satt på mappen.
Om mappen till exempel heter files:
User-agent: *
Disallow: /files/
Viktigt är att filen heter robots.txt, inte Robots.txt, robots.TXT eller liknande. Bara lowercase och i webb root.
Nej, det är lika bra att spärra hela mappen så det blev /filer/.
Smart att döpa om just den aktuella filen! Ska göra det nu! (y)
Som en liten parentes i diskussionen: om du vill veta hur ofta Google besöker och indexerar din site så ta och kolla in Google Webmaster Tools! Finns en hel del info att hämta där.