Jag håller för tillfället på att översätta min sida (http://www.gitarrkurser.net/) till engelska - då kan jag nå lite större publik än bara sverige - eftersom så pass många svenskar gillar kursen är jag övertygad om att det kan glädja fler nationaliteter=)
Frågan är bara vad jag ska ge sidan för namn? Först och främst ska det vara sökvänligt, eftersom jag ju inte har något direkt "varumärke" att haka mig på.
Eller har det så stor betydelse?
http://www.freeonlineguitar.net/ är en idé. Men jag vet inte, låter ganska så tråkigt - men å andra sidan borde det gynna placeringen och sökrelevansen - eller?
du menar att .eu eller .info allmänt skulle kunna uppfattas som en mindre seriös sida istället för .com för de som besöker? eller, så att säga, "fattig" ?
.info är mer neutralt. Där är det bara att .com är mer känt. .eu är lite som den fattiga kusinen.
Jag tror inte dom uppfattas som mindre seriösa i allmänhet. Mera att .com är mer känt och lättare att komma ihåg, eller man tror att man besökt en .com-sida för att man är mer van vid det, liksom. Så du riskerar att ge gratis trafik till den som har .com-sidan.