Jag är på väg att utveckla en nätportal för min hemstad och skulle behöva lite tips på vad som borde finnas med. Vad är man intresserad av att hålla sig up to date med när det gäller sin hemstad? Vad vill man läsa om? Vilken information vill man ha?
Exempel: evenemangskalender? Restaurantguide? Lokal bloggportal?
Vore oerhört tacksam för alla slags svar, tänk kreativt!
Det finns så mycket som spelar in...
Det är många som skall hitta ett bra innehåll i Din portal.
- Hur stor är staden ?
- Fördelningen kvinnor/män ?
- Åldersfördelning ?
- Nöjesutbud ?
- Antal restauranger ?
Listan kan växa hur lång som helst.
Försök att få ihop en mixad referensgrupp som kan hjälpa Dig med att plocka fram en behovsbeskrivning för portalen.
Hej Spook! Jag har redan fixat en fokusgrupp som ska hjälpa mig att utveckla sidans olika funktioner, men tänkte att kolla även via forum på nätet vad folk är intresserade av att ha med.
Staden har 100 000 invånare, så det finns alltså ett relativt stort utbud av restauranter och annan nöjesunderhållning. Men det finns säkert mer man skulle kunna ha med!
Tanken är att sajten ska appellera till en så stor åldersgrupp som möjligt, vill att både Agda 85 och Kalle 14 ska kunna ha nytta av den.
Allt som man kan tänka sig vilja veta om man kommer som turist/nyinflyttad.
restaurangutbud, boende, aktiviteter, shoppingmöjligheter, utbildning osv osv.
För att locka de som redan bor i staden kan det vara bra med lokala nyheter, annonsmarknad, väder, lunch m.m.
Vatos Locos: jo, er sida har jag redan kollat och fått inspiration av! Är man ofta inne på den som Västeråsbo? Refererar man till den när man talar om vad som är på G i stan?
:) Linnea
256 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e