hoppas att någon har koll på det här.
Vare sig ni kommer att skatta åt mig eller klappa mig på axeln för detta, så kör jag faktiskt med Dreamweaver istället för att hårdknacka kod :r
Hur som helst, så var jag rätt nöjd med gamla DW8 tills demot på CS3 dök upp.
Jag minns att jag provade på det men avinstallerade illa kvickt för jag minns att den betedde sig "märkligt".
Nu så bestämde jag att jag ville ge programmet en ny chans. Efter en första titt så var den ju fräsch o allt såg bra ut. Dessutom installerade jag den på min nyköpta snabba dator o allt.
Men nu kan jag sätta fingret på vad som tycks vara fel.
Den renderar helt annorlunda. Text som såg ut att stämma i gamla DW8 och som överensstämde med IE ser ju helt annorlunda ut i DW CS3. Resultatet är ju detsamma i IE, alltså måste det vara något galet med nya DW CS3. nu ska jag vara snäll och säga att det inte är programmets fel utan säkert mitt eget.
Har jag glömt någon inställning nånstans?
Jag kommer vara så oerhört glad om någon känner till problemet och har någon ledtråd :)
Jag brukar köra DW ibland. Det är ju skitbra program så du behöver inte skämmas. Bra dock att ändå lära sig grundläggande html. Men iaf. Nu var ju frågan... ja... ehm, vad var frågan. Menar du att koden som DW generar när du pekar och klickar ihop en hemsida ser annorlunda ut? Men att resulatet i IE ändå blir lika.
Kan det kanske ha att göra med CSS, stilmallar. Jag har för mig att äldre versioner inte använder CSS (just pga den enkla anledningen att det var inte stöd för det). Men numera bör man använda CSS. Då blir koden rätt mycket annorlunda. Enkelt kan man säga som så att du separar sidans innehåll mot dess formattering. Ja, bäst att jag hänvisar till bättre förklaring: http://www.webdesignskolan.com/css/css.htm
Hur som helst. Om det är det som är "felet" då bör du inte oroa dig så mycket. Lär dig istället då att använda stilmallar. Om du absolut inte vill så finns det nog någon inställning så du kan få det "på det gamla goda viset", men det vore ju dumt, då DW generar väldigt bra kod, även med CSS :)
Jag skulle tro att det har att göra med att de använder en renderingsmotor från opera. Jag är inte säker på om den var implementerad i DW8 redan, i vilket fall som helst så lär de ha uppgraderat motorn sedan DW8. Den första opera motor som användes var den för opera 7 och nu är vi upp i opera 9 så viss rendering i programmet bör ha förändrats sedan DW8.
Colione: Om det är så det ligger till tänker jag minsann inte leva med det. De kan ju inte leverera en motor som genererar något som tycks se felaktigt ut.
Det blir ju snarare what-you-see-isnt-really-what-you-get
:S
Nu har den även knasat till sig när jag copy-pastar inne i DW själv. Jag hade namngett tabeller med Table ID. När jag pastar döper den om Table ID och lägger till en siffra. Resultatet är att jag får en ny ID och så tappar den kontakt med CSS:en jag gjorde åt tabellen.
Vet du om man kan flytta över en gammal config-fil och använda den i nya DW? Vilken är config filen isåfall? Kanske det hjälper ... om man vågar hoppas.
Colione: Om det är så det ligger till tänker jag minsann inte leva med det. De kan ju inte leverera en motor som genererar något som tycks se felaktigt ut.
Det blir ju snarare what-you-see-isnt-really-what-you-get
WYSIWYG existerar ju inte när det gäller webbutveckling. Det har alltid varit på en höft. Det är därför man måste kolla i alla normala webbläsare allteftersom jobbet fortskrider eftersom dom renderar koden olika.
haider skrev:
Nu har den även knasat till sig när jag copy-pastar inne i DW själv. Jag hade namngett tabeller med Table ID. När jag pastar döper den om Table ID och lägger till en siffra. Resultatet är att jag får en ny ID och så tappar den kontakt med CSS:en jag gjorde åt tabellen..
Det kan du ändra i preferences. Men varför ha samma ID på flera element på samma sida? Det validerar inte och kan ställa till problem. Det är ju därför det finns class.
Det är väl snarare så att motorn har blivit bättre och koden du skrev förut kanske inte riktigt följer standard? Bara för att det ser bra ut i IE innebär det inte att det ser bra ut i de andra läsarna...det brukar vara tvärtom.
Danne: Du har nog rätt, det är inte ID jag ska använda utan Class.
Colione: Det var precis min tanke, särskilt som Danne bevisar tesen att jag kör med ID när jag egentligen bör köra med Class :)
Men du Danne: Var exakt i preference är det man ändrar detta? Jag har scrollat upp och ner men inte sett något.
Sammanfattningsvis, vad gäller WYSIWYG så stämmer det att man alltid måste kolla i en normal webbläsare. Men vissa grundläggande saker förväntar man sig kunna se.
Fast återigen, det kan mycket väl vara jag som kör på urgammal kod. Jag har länge tänk på att skriva om sidan från scratch, men hur kul är det? ;)
Men du Danne: Var exakt i preference är det man ändrar detta? Jag har scrollat upp och ner men inte sett något.
Hmmm... det finns en option att "Rename form items when pasting" som tydligen bara handlar om formelement. Det var nog den jag tänkte på. Mitt misstag.
Men eftersom DW gör rätt (bara ett element ska ju ha ett särskilt ID), så är det ju en fördel och inte en nackdel... :bire
Den var lite jobbig den också tills jag upptäckte att man kunde bocka bort den. I Form-taggar så vill man ju kunna använda samma ID eftersom ID:na anropas av script osv.
Men du har helt rätt, DW gör rätt och jag ska se till att använda mig av class. Jag fattar inte riktigt varför jag gjorde så, kanske har jag css dels i class och dels för id? Jag får undersöka saken.
CSS kan vara en frälsning men ibland blir det lite för mycket pill.