<form action="mailto:foo@bar.se" method="post">
Det är dock snyggare att låta webbservern maila iväg formulärets innehåll.
13 svar · 3 722 visningar · startad av zapppa
Hej..
Vet inte om jag placerat denna tråden rätt men...
Jag har påbörjat att göra min första hemsida, och ska göra ett fomulär på den, jag använder mig av dreamweaver och har läst lite guider om hur man skall göra men jag förstår inte hur man ska koppla fomuläret med hjälp av "action".
Formuläret ska skickas till en e-mailadress.
Har läst att man ska använda sig av någon sorts script, men har inte kommit längre. :( Undrar hur man ska göra.
Tack på förhand
<form action="mailto:foo@bar.se" method="post">
Det är dock snyggare att låta webbservern maila iväg formulärets innehåll.
Flyttad från Script - Övrigt
Välkommen till webForum! Forumet där du postade är till för färdiga script som man vill dela med sig av - inte frågor.
Edit: Nu flyttade jag nog fel... Exakt hur vill du att scriptet ska fungera?
Flyttas från Webbeditorer
@nders skrev:
<form action="mailto:foo@bar.se" method="post">Det är dock snyggare att låta webbservern maila iväg formulärets innehåll.
testade. men fick det dock inte att fungera.. :(
hur gör man för att låta en webbserver fixa det då? behövs det script eller vad är det man gör?
Kan det här hjälpa eller är det lite för avancerat?
http://www.tutorialtastic.co.uk/tutorial/php_mail_form_secure_and_protected
nitro2k01 skrev:
Flyttad från Script - Övrigt
Exakt hur vill du att scriptet ska fungera?
Jag tänkte att man via hemsidan fyller i formuläret och att det skickas till ett email eller någont likande, det så att vi håller på med företagande i skolan och då ska vi sälja plånböcker med ingraverad text.
Ja tänkte att formuläret kanske skulle kunna ge ett autosvar till den emailen som de skriver in och visar vad de har beställt..
Vet inte om detta är möjligt men om det inte går så skulle det gå bra med att jag bara fick formulärets information i min inkorg..
Mortfiles skrev:
Kan det här hjälpa eller är det lite för avancerat?
http://www.tutorialtastic.co.uk/tutorial/php_mail_form_secure_and_protected
verkar vara bra.. har läst liknande guider om annat så det ska nog inte vara några problem.. tack! :)
men bara så jag inte förstår fel.. är det skripet eller är det sidan som de går igenom på den här sidan?
(har inte riktigt koll på vad .php är.. :r än..)
Lite dumt av mig att inte fråga vilken typ av server du liger på först och om du har stöd för PHP eller ASP. PHP är vanligt på Linux servrar och ASP brukar man hitta på windows servrar.
PHP och ASP är programmeringsspråk och dom behöver stöd på webbservern för att fungera.
Om du vill vara lite avancerad kan du istället lägga in ett skript som hanterar så kallade tickets, vilket fungerar lite som en extra mailtjänst där man kan följa en konversation och man behöver inte använda mail alls. En gratis variant på det som inte är så svårt att installera är support trio: http://www.activecampaign.com/supporttrio/
Jag använder det själv och har gjort om det lite så det ser snyggt ut här:
http://www.clientexecdesigns.com/support/
Hoppas att det hjälper :)
Tack så mycket :)
Ska försöka greja med det nu..
Använder mig av en linux-server så du blir det väll php för min del.
riktigt nice..
har dock en fråga..
jag kollade i php-filerna med anteckningar och såg att det var massa konstiga tecken..
undrar om det är så att man måste ha någon editor, eller om det ska vara så...
Det beror väl på vad du menar med "konstiga tecken".
PHP-filer är vanliga textfiler, så det ska gå bra att se dem i "anteckningar" om det inte är något konstigt med dem. Med konstigt menar jag konstig teckenkodning eller liknande.
Jo trodde också det.. Men när jag öppnar php-filen i anteckningar så får jag upp massa text och andra tecken, som t ex Z7åq½ÓJ”ÍÓù..
vad är detta??
tack för alla svar.. :) har värkligen vart till hjälp.. fått det att fungera nu..
men jag har en liten fråga kvar dock..
ni har säkert alla sätt websidor där man kan skriva in en text, bestämma font, storlek eller något liknande. Sen så får man se hur det kommer se ut om man beställer det. Jag undar hur man gör ett sånt script eller vad det nu är?
tack på förhand..