webForumDet fria alternativet

Site med möjlighet att uppdatera via en adminavdelning.

Webbutveckling

2 svar · 256 visningar · startad av mW~

Medlem sedan mars 20072 inlägg
Frågan#1

Hej!

Jag skall skapa en relativt simpel site men man skall ha möjligheten att uppdatera t.ex. nyheter via en adminsida.

Siten kommer att bestå av en huvudsida med generella nyheter som rör alla som besöker sidan. Dessa nyheter skall gå att ändras via en adminsida.

Sedan kommer det att finnas länkar på huvudsidan till lokalkontor med egna nyheter och egna adminsidor.

Vad jag nu undrar är, vart skall jag börja? Finns det färdiga script för detta ändamålet som man kan köpa eller kika på någonstanns? Mina kunskaper inom asp och dylikt är ganska grundläggande, men jag vill utvecklas så tips på pedagogiska siter/böcker uppskattas.

Tacksam för all hjälp på förhand! :stud :)

Medlem sedan juli 2001220 inlägg
#2

Hej!

Det finns 100tals script för ändamålet!

Kolla på:

http://opensourcecms.com/

för lite tips och demo på någa stycken!

Medlem sedan mars 20072 inlägg
#3

Funken skrev:

Hej!

Det finns 100tals script för ändamålet!

Kolla på:

http://opensourcecms.com/

för lite tips och demo på någa stycken!

Tack! Skall kika där med en gång.
__

Nu när jag endå är här och en fråga som inte är allt för mycket off topic har dykt upp så passar jag på.

Jag behöver få tag på "ASP.NET Software Development Kit". Jag har sökt sönder och samman mig på 'Microsoft Download Center' där jag uppmanades att leta. Men ack, inget funnet. Källan som nämnde att jag skulle kika på msdn var "Developing ASP.NET Applications with Dreamwaver MX", en något uråldrig bok.

Om det skulle vara så att någon vet hur jag skall ta mig till för att få tag på filen skulle jag bli väldigt glad. :)

372 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.1dc6f849
122 ms — deklarationer (db)
118 ms — hämta statistik (db)
128 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
124 ms — ändringar (db)