webForumDet fria alternativet

Separera hemsida och bilder/film

Webbutveckling

1 svar · 279 visningar · startad av Fuel

Medlem sedan okt. 20001 285 inlägg
Frågan#1

Hur mycket prestanda vinst ger det att separera hemsida och bilder/film om det är mycket bilder, alltså länka till den andra servern <img src="http://server2.com/bildbank/bild.jpg" />

Servrarna ligger inte på samma lina..

Medlem sedan apr. 2006190 inlägg
#2

I vanliga fall så brukar webbläsaren endast kunna hålla två anslutningar till samma server. Så om det är uppdelat över flera servrar så kan klienten ladda ner från flera anslutningar än om det är på samma. Men om du endast har en server med text och den andra med bilder så är nog skillnaden marginell.

Anledningen till att man delar upp det är väll snarare för att fördela "loaden" över flera servrar, inte för att vinna prestanda. Så man skulle kuinna säja att uppdelningen endast är en metod för att kunna få bättre prestanda, utan att det i sig medför att prestandan automatiskt blir bättre.

Fler servrar och större bandbredd = Bättre prestanda.

257 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e
127 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
127 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
127 ms — ändringar (db)