Undar lite hur sökmotorerna hanterar javascript. Jag har en sida med en javascriptmeny,
kan en sökmotor följa dessa länkar?
Om inte finns det något sätt att lösa det på så att sökmotorerna även indexerar alla mina undersidor och inte bara förstasidan?
Ok, tyvärr är inte menyn uppbyggd som en lista. Så det är lite bökigt att göra om hela menyn. Men det kanske går att göra en noscript-tag och lägga länkarna i, är det ett bra alternativ?
När ska innehållet i NOSCRIPT visas? Specen säger att NOSCRIPT bör visas om webbläsaren saknar stöd för ett skriptspråk som använts i ett SCRIPT-element tidigare i dokumentet. I verkligheten (IE, Firefox, Opera) visas NOSCRIPT bara när skript är inaktiverat i webbläsaren.
Webbläsaren kan inte veta om skriptet körts korrekt. Ta följande HTML-fragment:
IE har stöd för text/javascript, så av den anledningen borde den inte visa NOSCRIPT. Men den saknar stöd för addEventListener, vilket gör att skriptet inte körs korrekt. Därför visas varken innehållet som skriptet ger eller innehållet i NOSCRIPT.
Det är bättre att låta "noscript" vara rent innehåll i dokumentet från början, och ersätta det genom skript. På så sätt kan man kolla om skriptet stöds och om det körs korrekt, innan man gömmer undan väsentlig information. :) Om vi tar mitt andra exempel så kunde det se ut såhär istället:
<script type="text/javascript">
if (window.addEventListener)
window.addEventListener("load", function(){
var elm = document.getElementsByTagName("p")[0];
elm.parentNode.removeChild(elm);
alert("PASS");
}, false);
</script>
<p>...noscript...</p>
269 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.6fe65c25