Vad innebär transaktionerna?
Att om det ballar när den ska skicka sista meddelandet så struntar den även i alla andra i samma session?
Kommunikation med SMTP-server
24 svar · 772 visningar · startad av Erik Juhlin · sida 2 av 2
Frågan, av Erik Juhlin
Jag håller på och ska bygga en mailapplikation som ska kunna klara av att skicka mängder med mail. Jag har fått höra att när man ska göra det så ska man öppna upp en session till SMTP-servern och skicka mailen istället för att öppna upp en session för varje e-mail man skickar. Därför mailade jag till AspEmail (som är en komponent jag funderar på att använda) och frågad
Läs frågan i sin helhet →Hansen skrev:
Det står klart och tydligt att en transaktion påbörjas med kommandot MAIL FROM och avslutas med kommandot DATA. Att kalla kommandot RSET utanför en transaktion ger inget.
RSET SKALL skickas mellan transaktionerna, speciellt då man dundrar på med transaktion efter transaktion efter transaktion. Skicka RSET mellan varje transaktion, så VET man att man är tillbaka på en ren och fräsch start.
/M
mlundbom skrev:
RSET SKALL skickas mellan transaktionerna [...]
Vart står detta? Har du verkligen läst igenom RFC (2)821?
Är du medveten att du säger emot dig själv? RSET avbryter en påbörjad transaktion, och du säger att man ska anropa RSET efter en genomförd transaktion!?
redigering: stavfel.
Hansen skrev:
Är du medveten att du säger emot dig själv? RSET avbryter en påbörjad transaktion, och du säger att man ska anropa RSET efter en genomförd transaktion!?
..och vad är det som säger att transaktionen blir _genomförd_? Mha RSET mellan varje transaktion så VET man att mailservern är fit for fight för kommande transaktion.
/M
mlundbom skrev:
..och vad är det som säger att transaktionen blir _genomförd_?
Om du får svarskod 250.
mlundbom skrev:
Mha RSET mellan varje transaktion så VET man att mailservern är fit for fight för kommande transaktion.
Det behövs inte!
RFC821 3.1 MAIL skrev:
The first step in the procedure is the MAIL command. The
<reverse-path> contains the source mailbox.MAIL \<SP\> FROM:\<reverse-path\> \<CRLF\> This command tells the SMTP-receiver that a new mail transaction is starting and to reset all its state tables and buffers, including any recipients or mail data.
Om vi ska fortsätta denna diskussionen så måste du läsa RFC821 och RFC2821!!
