Jag tror helt enkelt att det beror på att webbläsarna accepterar kodfel. Man kan ju inte skriva fel i t.ex ASP eftersom det genererar ett felmeddelande.
Ful kod slipper vi nog samma dag som vi blir av med fula bilar, ful konst och dålig musik. ;)
35 svar · 1 517 visningar · startad av Tinwëlint
En sak som jag har upptäckt letandes efter olika php-skript på hotscripts.com är vilken enormt stor andel som har stora brister på html-fronten.
Många validerar inte. En del är faktiskt korrekt xhtml (inte för att det gör koden automatiskt bättre). Men en enormt stor andel använder tabelldesign.
Då kan ju vissa hävda att tabelldesign är riktigt bra ibland, och visst, det kan det nog vara. Men att bygga ett avancerat system där man måste ändra till exempel alla bredder på element med hjälp av variabler i php känns helt enkelt onödigt. Dålig tabelldesign är inte kul. Fler borde lära sig att använda css istället.
De som verkar bryta trenden mest är bloggverktygen. Jag har i ch för sig bara använt Wordpress men de andra verkar också satsa en del på semantik och lättändrad css-design.
Allt det här irriterar mig enormt.
Ska jag nämna designtyperna också? Alltså de med tungt designade sidor. De kan inte heller koda ordentligt (för det mesta).
Jag tror helt enkelt att det beror på att webbläsarna accepterar kodfel. Man kan ju inte skriva fel i t.ex ASP eftersom det genererar ett felmeddelande.
Ful kod slipper vi nog samma dag som vi blir av med fula bilar, ful konst och dålig musik. ;)
Problemet tror jag är att så många vill programmera innan de har dokumenterat vad som skall göras. Då hittar man på under gång!
Att skissa upp en färdplan för BornLine borde vara ett krav.
Jag har för mig att Opera från början följde html-standarden till punkt och pricka, men de var tvungna att ändra på det för det var alldeles för många som trodde det var webbläsaren som var trasig.
Hmm...
Det var Mozilla (Geckos "almost-standard mode" dök upp ganska sent för att folk inte skulle överge dem helt iom att marknadsledande MSIE:s "Standards mode" inte är 100% standardföljande ;) ) - och de gör medvetet inte 100% enligt standard i "standards mode" för HTML än idag såvitt jag vet ;)
Men problemet med att folk "slafskodar" tror jag ligger medfött i HTML eftersom det så uttryckligen var menat från början att webbläsarna ("user agents") skulle försöka göra sitt bästa även om de fick sig till livs totalt skräp...
"It works - so what" är förståeligt... det var väl det Tim Bray bad om när han införde ett kodfeltolerant baskoncept ;)
IMHO får vi inte se en övergång till bättre kod förrän verktyg (Frontpage, DW etc) börjar föregå med gott exempel, Onlinekurser på nätet uppdateras från HTML-soppa till aktuell standard, samt att diverse kodlib:ar fixas så att de genererar "korrektare" kod.
Snart? - I wish!
/red: Lade till länk
Det som ändå irriterar mig mest när det gäller skript som folk lägger upp är att den slarviga html-kodningen bara försvårar för användarna. Som tidigare nämnt skulle det ju var trevligt om de flesta skript man hittade genererade kod som är smidig att styla med css istället för som det är nu ett ytterst litet fåtal. Jag blir så trött. Får nog ta och lära mig programmera (satsar väl främst på php) så att jag kan skriva mina egna webbapplikationer.
Jag är inne på Web-Tors linje. Så länge webbläsarna accepterar dålig kodning kommer vi att få stå ut med dålig kod från programmerare. Det är ungefär som att vi kommer att få stå ut med dåligt skriftspråk om det blir accepterat att skriva som en kratta. Folk fattar ju ändå, så varför bemöda sig att skriva korrekt?
hur gör man då? när man träffar på en sida som är såpass uselt skrivaen att den knappt är läsbar, gör man som jag, lämnar den för att aldrig återkomma, eller skickar med ett mail som klagar på sidan?
Har råkat ut för rätt stora siter(någon on-line-DVD-shop) som även hade en browser-check som inte släpte in mig med moz, inget problem för mig, jag handlar någon annanstans.
Allt hör väll hemma i tradition. HTML-standarden från brjan medgav en hel del "slarvigheter". Jag minns att jag läste någonstans på den gammla goda tiden, då man höll på att lära sig html kring -96, -97. Att det var inte så noga webläsarna fattar det mesta ändå. Det är väll först med HTML 4 som standarden blivit kinkig med att alla taggar skall inledas och avslutas korrekt m.m.
Angående tabell designen så är även det av tradition. CSS är ju något relativt nytt medans tabell-designen funnits med sedan internets begynnelse. Hursomhellst så är den då iallafall bättre än den "frames-design" som dök upp under -96. Tror det var IBM:s site som bestod av närmare 30(!!) frames i ett frameset.
/Mirandir
Med risk för att låta dryg är det inte bara HTML-koden som brukar vara lite sådär på scriptarkiv i stil med Hotscripts.
Jaså? :o
Jag som har laddat ner allt jag gjort där... Har aldrig skrivit en rad kod själv! :OO
Man får väl helt enkelt gå ut med information, för det finns rätt många därute som inte ens vet att det finns en eller flera standarder.
Det finns faktiskt ett språk (som jag inte kommer ihåg vad det heter och som antagligen såg dagens ljus ungefär samtidigt som Moses talade med Gud) som inte kompilerade (eller om det var fungerade) utan korrekt intendering. Jag vet att allas våran kära Motorsåg skrev om det på sin hemsida, som numera tyvärr verkar ha gått upp i rök.
Det är väl Python?
Ganska smart faktiskt. Istället för att använda måsvingar eller End statements så används tabbar för att säga vad som är inom en loop, if-sats eller liknande. :)
Ja, det är Python. Rätt fint litet språk.
Jag tror att många kodar ickecss för att ha stöd för gamla webbläsare som inte förstår sig på css helt bra.
spango skrev:
Med risk för att låta dryg är det inte bara HTML-koden som brukar vara lite sådär på scriptarkiv i stil med Hotscripts.
Vad anser du att man bör göra då? Skriva allt själv?
Jag tycker det skulle kännas trevligt att bara kunna ladda ner ett stort komplext cms utan att behöva skriva det själv. Men när jag blir irriterad på att det inte går att styla ordentligt med css så känns det bara besvärligt.
Tinwëlint skrev:
Vad anser du att man bör göra då? Skriva allt själv?
Självklart, en Riktig Programmerare skriver allt själv.
Nä, skämt åsido, jag håller med dig rakt igenom. Det jag syftade på är att många rätt populära system inte är vidare bra på att separera data/logik/presentation, vilket bland annat - men inte enbart - resulterar i taskig HTML som inte validerar. Jag vet inte vad det beror på (oerfarna alt. inkompetenta kodare? stilistiskt arv från åratal av grötig webbprogrammering?), men min erfarenhet är att många gratis webbscript är rätt bökiga att bygga ut själv, mest på grund av bristande objektorientering.
spango skrev:
Jag vet inte vad det beror på (oerfarna alt. inkompetenta kodare? stilistiskt arv från åratal av grötig webbprogrammering?), men min erfarenhet är att många gratis webbscript är rätt bökiga att bygga ut själv, mest på grund av bristande objektorientering.
Jag tänker ofelaktigt på ASP-koden som IDG's WebStudio presenterade som ett 'inloggningsscript', där man kunde ange rätt användarnamn eller vilket lösenord som helst i databasen för att logga in. Speciellt ASP-sidor och deras 'scriptsektioner' är nerlusade med styckad spaghettikod och säkerhetsluckor.