I gammal Deleex anda vill jag utlösa en inofficiell tävling - där äran är vinsten.
Bakgrund
WebForum har många medlemmar, många av dessa medlemmar producerar egna/externa hemsidor. Frågan är - vilken "wF-producerad" hemsida är den mest uppskattade, sommaren 2004?
Tillvägagångssätt
Tävlingen kommer att genomföras i 3 etapper.
* Etapp 1 - kommer att bestå i nomineringar, här kan var wF-medlem nominera egen eller annans wF-medlems hemsida.
Alla nominerade hemsidor måste ha lagligt innehåll alltså inte väcka anstöt eller dylikt.
Denna 1:a etapp avslutas den 2:a augusti kl.13.00.
* Etapp 2 - De närmaste dagarna efter den 2:a augusti sammanställer jag nomineringarna och då är det dags för en första röstning.
Var wF-medlem får nu få möjlighet att avlägga två (2) röster – vilka två sidor man helst ser som vinnare (dock får man inte rösta på en egenproducerad hemsida).
Denna 2:a etapp avslutas den 9:e augusti kl.13.00
* Etapp 3 - De närmsta dagarna efter den 9:e augusti sammanställer jag röstningen och de 10 "hetaste" sidorna går vidare till en slutlig omröstning (final) - En röst per wF-medlem och ingen röst på egen hemsida. Även denna röstning kommer att vara tidsbegränsad (till en vecka).
Vi har kommit en bra bit på vägen men eftersom det är en samlingsplats utvecklas den allt eftersom.
Målet med sidan är att bidra med fakta om säkerhetsbrister och på det sättet upplysa om vanliga säkerhetsproblem när man skriver kod. Vi försöker även upplysa om de hot som finns och hur de kan motarbetas. Genom denna sida hoppas vi få en högre säkerhetsnivå bland oss utvecklare.
Avdelningen "testa dina hackkunskaper" kan vara ett test om hur säkerhetsmedveten du är.