Som jag har förstått det så lagrar inte sökmotorer information efter ? på tex asp, php länkar, så om jag skulle bygga upp en hemsida och använda variabler för att guida runt användarna så registreras inte dessa sidor på tex. google.
hoppas jag har fel nu men det verkar aldrig som om man får nån direkt länk som har .asp?v1=01&v2=02 efter sig..
Google med flera indexerar i regel bara första sidan med ? i adressen. Den följer därefter inga dynamiska sidor.
Man kan göra på flera sätt:
1. Använd statiska filer. Alltså /katalog/underkatalog/filnamn.asp
2. Använd "rewrite". Har du webbservern Apache kan du använda modulen mod_rewrite som fixar detta åt dig. Kör du ASP till IIS får du köpa en ISAPI-modul som gör samma sak. Kör du ASP.NET kan du bygga detta själv.
3. Gör låtsaskataloger. /katalog/filnamn.asp/01/02/ osv. Du har alltså en vanlig fil som du sätter ett "katalog-tecken" (/) efter och placerar dina värden i. Detta fungerar utmärkt med alla serverspråk. Du tar ut 01 och 02 genom att använda någon form av servervariabel med hela adressen och får sedan splitta upp detta på lämpligt vis. Fördelaktligen med regular expressions.
Jag försökte däremot underlätta för mig själv genom att göra så att man kunde uppdatera sidan varsomhelst utan att behöva ladda upp filer. Speciellt då jag reser mycket
Så alternativ 1 är nog ingen ide.
Alternativ 2 blir svårt då jag inte hostar IIS servern själv och jag kan nog inte övertala kompisens design företag som hostar sidan
Så antar att alternativ 3 är det bästa?
Är det så som har gjort på pbase för att länka ner till bilderna?
Adresserna där ser alltid ut så här när man riktar mot en bild..
RED: Det där är inte en bild på mig nu.. bara ett ex! :h
Jag kör ASP, Vore det möjligt att göra länkar enligt ovan utan att använda själva asp filnamnet?