---
title: "IIS grupper och användare i mappen wwwroot"
type: "forum-thread"
url: "https://www.webforum.nu/amne/webbservrar/98865-iis-grupper-och-användare-i-mappen-wwwroot"
topic: "Webbservrar"
topic_url: "https://www.webforum.nu/amne/webbservrar"
author: "medialabs"
published: "2004-03-06T18:52:39.000Z"
updated: "2004-03-08T05:47:35.000Z"
replies: 1
views: 227
page: 1
pages: 1
language: "sv-SE"
site: "webForum — webforum.nu"
rights: "Upphovsrätten till varje inlägg tillhör dess författare."
attribution: "Citera som: webForum, https://www.webforum.nu/amne/webbservrar/98865-iis-grupper-och-användare-i-mappen-wwwroot"
---

# IIS grupper och användare i mappen wwwroot

## #1 — medialabs, 2004-03-06T18:52Z

Tjenare!

Installerade IIS 5.1 på min WinXP Pro burk idag. Då det är ett antal år sedan jag hade en webbserver här hemma att leka med så kommer jag inte ihåg mycket. Högerklickade på mappen wwwroot och kollade under fliken Säkerhet så noterade jag att det fanns hela 7 st grupper och användare där. Nu till min fråga. Behöver jag alla? Vilka kan jag ta bort? och främst av allt, exakt vilka rättigheter ska varje "grupp eller användare ha"

Datorn heter Lenin och användaren heter Admin.

ett som är säkert är att några av grupperna ska bort därifrån. Vill inte ha dem där om dem inte uppfyller någon riktigt funktion.

wwwroot, under fliken säkerhet

Admin (LENIN\\Admin)
Administratörer (LENIN\\Administratörer)
Användare (LENIN\\Användare)
INTERAKTIV
NÄTVERK
SKAPARE ÄGARE
SYSTEM

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/98865

## #2 — SirPeter, 2004-03-08T05:47Z

Det bör räcka om du har Domain Admins, System och IUSR_Datornamn för mappen wwwroot. De två första skall ha fullständiga rättigheter och kontot för IIS'en enbart läsrättigheter.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1293962

---

Tråden på webben: https://www.webforum.nu/amne/webbservrar/98865-iis-grupper-och-användare-i-mappen-wwwroot
