undrar om det är möjligt att lösenordsskydda mappar i www-rooten, dvs om ngn knappar in http://217.x.x.x.x/mappNamn/index.asp så skall IIS fråga efter användarnamn och lösenord, vet att d ska gå genom att högerklicka på mappen o sedan sätta säkerhet, men det finns så många typer av användare där, vilka ska man sätta vad på??
och hur bestämmer man vad användarnamnet och lösenordet skall vara???
samt är det möjligt att via en annan dator, via ws_ftp kunna k omma åt en mapp i min dator??
blev lite många frågor där men hoppas ni kan svara
Det andra är möjligt om datorn ifråga har en FTP-server. Kan starkt rekommendera Bulletproof FTP Server (som har bytt namn från Gene6 FTP Server). Har fungerat helt problemfritt för mig plus att den inte kostar så smärtsamt mycket.
SirPeter> när jag högerklickar o väljer egenskaper o sen säkerhet, så finns dessa användare:
Administartör(HEM/Administratör)
Administartörer(HEM/Administratörer)
Användare(HEM/Användare)
Hem Administartör(HEM/Hem Administratör)
Hem Redigerare(HEM/Hem Redigerare)
Hem Webbanvändare(HEM/Hem Webbanvändare)
Skapare Ägare
SYSTEM
alla dessa har jag i listan Grupp eller användarnamn, så fattar inte i vilken av de jag ska sätta vilken behörighet, vilken står för vad??
Ja. En webbserver. För att köra genom FTP behövs en FTP-server. Fast om jag inte missminner mig totalt så har IIS en FTP-tjänst också som man kan installera som kan använda samma användare som det SirPeter beskriver.
ok tackar, va inne o kollade på microsofts websida, d verkar som att IIS har en komponent som man kna lägg atill via kontrollpanelen -->läggtill/tabort ska ta o kolla på det imorgon, ska ta o sova lite nu
269 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2