webForumDet fria alternativet

Asså vad jänder?

Webbservrar

6 svar · 651 visningar · startad av [AMD]Zmaster

Medlem sedan mars 20021 716 inlägg
Frågan#1

The RPC server is unavailable.

Med mera på Aleborg, och ej fått riktigt bra svar om vad som händer..Fotbollsnytt mår inte bra av detta, tänkte kolla med er andra som har Aleborg, är det liknande för er?

Medlem sedan apr. 20022 743 inlägg
#2

I tråden som ligger fem trådar under din kanske du finner ett svar.

Medlem sedan jan. 20013 341 inlägg
#3

Som jag sagt i tidigare trådar SAMT utskick....
Felet drabbar HELA windows-servern, och vi jobbar dygnet runt på att hitta felet. Felet beror troligen på PHP och/eller någon som inte kan programmera! Vi har ytterligare 2 st Windows-servrar uppe, men tyvärr är det inte bara att flytta för risken att felet följer med är för stort. Vi kommer den här veckan att börja flytta över kunder, mellan 50 och 100 st, sen måste vi vänta några dagar innan vi fortsätter med nästa omgång, detta för att kunna utesluta att det är nått script som gör det.

Vi är lika frustrerade som ni är och har samlat på oss flera gig med loggar, MS påstår att det är en bugg i drivrutinen MyODBC3 för MySQL, men vad är det då som får det att kulminera i en krash? Troligen en dåligt programmerad hemsida, men vilken???
Enligt loggarna är det PHP, Active Server Pages, Perl osv men det kan vara vad som helst fast nått av dessa saker spär på det och felen uppstår! Tro mig, vi jobbar stenhårt på att lösa detta problem!

Medlem sedan jan. 2003247 inlägg
#4

Har drabbats av detta då min nya sida lades upp på det nya webbhotellet. Kom ni fram till någon lösning?

Det är så att hela servern drabbas? Så det inte är jag som programmerat galet.

Problemet dyker upp ibland när man laddar sidan. Fungerar annars utmärkt på min lokala server.

Skulle vilja veta vad som ligger bakom eller varför det händer.

Medlem sedan jan. 20013 341 inlägg
#5

Troligen är det någon på den servern du ligger på som drar resurser pga dålig programmering, det var felet hos oss. Vi hittade den skyldiga och stängde av sidan då upphörde felet.

Medlem sedan mars 20023 686 inlägg
#6

Jag undrar en liten sak, går det inte att "isolera" webbsidorna i IIS så att t.ex. dåligt programmerade webbsidor inte påverkar dem andra och servern på ett negativt sätt?

Medlem sedan jan. 2003737 inlägg
#7

Klart man kan isolera, normalt förfarande (självklart anpassat efter server och behov) så bygger man ihop ett gäng sajter, t.ex. 20st i varje isolering (pool & worker process), om en sajt bråkar, så påverkas 19 andra istället för hela servern.
Fungerar både under 2000 och 2003 , dock lite olika tillvägagångssätt.

265 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e
117 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
142 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
119 ms — ändringar (db)