Funderar på att testa å skapa lite wapsidor, å nu innan jag börjar leta guider etc. så måste jag kolla upp pm någon vet hur IIS funkar med wap, och om man med wap kan köra java och asp?
Tänkte slippa koda om en hel nuvarande sida å se om det vara går att slänga in en modul eller nåt till IIS'en å bara komma åt sidan från mobilen, eller om jag verkligen måste koda om allt.
Sådan innehåller bla. en javachatt som jag helst skulle vilja kunna använda via mobilen, frågan är bara hur...
Är det någon som vet om detta går?
Även lite länkar till diverse wapkodning/wapforum vore härligt om ni ville dela med er av. =)
IIS fungerar med WAP med rätt kodhuvuden - sök i forumet så lär du hitta dom.
Även asp fungerar, och nu vet jag inte vad du menar med java direkt, menar du klientbaserad så är det ju pga mobilens begränsningar och är det server så är det ju pga serverns begräsningar.
Jag gjorde alla inställningar som behövs, åså kirrade jag en " hello world" sida, men det funkar inte...
jag får bara meddelandet "ogiltig sida" i mobilen...
Adressen det ligger på: http://213.64.120.60
innehållet i dokumentet index.wml (som fö. är satt som default content page)
Opera har ju inbyggt wapstöd så man kan kolla på wapsidorna där, och går jag in på http://213.64.120.60 så får jag upp Hello World två gånger under varandra. :)
Nu testar jag med mobilen igen efter att ha tagit bort alla andra default sidor som fanns med.. åså connectar jag mot " http://213.64.120.60/index.wml"
då får jag istället ett meddelande som säger att hämtningen avbröts pga. timeout...
vad kan nu detta bero på då tro?
nån som vet?
281 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.6fe65c25