Jag har för avsikt att sätta upp en egen webserver. Det är bara för att demonstrera och testa små webbapplikationer. Jag behöver kunna köra .php och mysql samt .asp-script som hämtar information från .mdb-filer. Servern måste också kunna hantera .wml (för wap). Det mesta arbetet är färdigt men jag måste kunna köra och testa det för finputsning.
Maskinen som skall vara server är en PIII 650 mhz, 128mb ram och det finns ungefär 5 gigabyte ledigt utrymme på hårddisken. Operativsystemet är windows 98 (second edition). Internetanslutning sker genom Bostream och jag har fast IP-nummer.
Är det någon som kan ge några bra förslag på fristående serverprogram? Är till exempel Foxserv något bra att installera? Eventuellt så är det kanske lika bra att plocka bort windows 98 och installera Windows 2000 server?
Är det nödvändigt att kasta ut Windows 98? Det finns inga alternativ till windows 2000 server som man kan installera under windows 98?
(Har en känsla av att det kommer att bli krångel med drivrutiner till bl.a. ljud, grafik och nätverkskort. Det mesta finns dock att hämta på nätet, men ändå... Helst skulle jag vilja fortsätta köra windows 98.)
Med tanke på att din dator bara har 128MB i arbetsminne så kan du minst lika gärna lägga in PWS i den Win98 som du har i den eftersom du inte skall ha den till mer än demonstration av saker samt för att testa på.
266 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.d34c6d5a