Testade ett upload script lokalt från datorn på jobbet där jag har W98 och PWS. Detta script funkade utmärkt, men...
Hemma använder jag W2000 och IIS. Här funkar inte samma script. Det kommer inte upp något felmeddelande utan den står bara och "tuggar".
Om jag avbryter detta och går till någon helt annan sida där info skall hämtas från en databas så brukar inte detta fungera utan jag måste starta om datorn.
Jag har satt läs och skrivrättigheter på mappen, men jag antar att det har med ngn inställning att göra.
Vet inte om följande har ngt samband: Om man testkör en application och bestämmer sig för att slänga detta script, så går det inte ibland då ett meddelande kommer upp att den används. Detta trots att man stängt browsern. Då är det omstart igen... Detta har så vitt jag kommer ihåg aldrig inträffat på W98 och PWS.
Någon som är haj på att förklara vad som skall göras?
har ingen lösning på ditt problem men ett tips.. du behöver inte starta om datorn .. du behöver bara starta om IIS =)
------------------
-------------------
Andreas Lännerberg
Jag hör till dom som betalar mina räkningar med glädje, men dom vill hellre ha betalt i pengar.