Hej
Vad har jag gjort för fel? När jag ska kolla på min hemsida via localhost så kommer det upp "åtkomst förbjuden" och så pekar den mot rad 7 i default.asp. Det den vill göra då är att plusa på ett i ett textdokument (räknare).
Jag antar att den är en inställning men vilken?
Låter som om filen som du försöker ändra i inte är rätt inställd under security-fliken.
Högerklick - Preferences - Security
IUSR_DinDatorsNamn skall ha rättigheterna att ändra filen.
Det spelar ingen roll om det är en textfil eller en databas eller ett worddokument. Har användaren inte rättigheter att ändra filen, så kan den inte göra det.
Det låter som att du har gjort åt fel håll. Den användaren skall INTE vara Administrator, absolut inte!!!
Du skall ändra uder fliken Security som jag beskrev tidigare. Ändra tillbaka det där som du gjorde nyss för annars har du öppnat upp din dator för precis vem som helst.
Den användaren skall ha de rättigheter som den hade från början. Det är filen eller en mapp som du skall ändra säkerhetesinställningarna på så att den användaren får ändra på filen eller mappen.
Då har du med andra ord inte NTFS på din e-enhet och då får man inte den fliken. Om du inte kör win98 på datorn så kan du konvertera den disken till NTFS genom att skriva CONVERT E: /FS:NTFS i en kommandotolk.
Man måste inte men det är klart bättre eftersom du kan få lite säkerhet i ditt system då. Det kan du inte få med FAT. Det finns mycket mer inställningar att göra om du använder NTFS än om du använder FAT.
(humm verkar som jag strulat ihop det riktigt)
När jag ska göra e till NTFS så kommer det ett meddelande om att CONVERT inte har exklusiv rättighet och kan därför inte göra det.
Hur ändra man det då?
Oj, det där har iaf aldrig jag sett.
Testa att starta om datorn och kör det direkt utan att starta nåt annat före. Kanske funkar det, annars får vi ropa på Rikard eller nån. =)
Oki, nu gick det inte på e så jag flytta alla filer till d, vilken jag kunde göra till NTFS.
Nu tillbaka till det med säkerhet. Det står ju att alla har tillgång till den filen.
Vad exakt ska göras?
Från utforskaren så högerklickar du på filen och väljer egenskaper.
Du klickar på fliken Säkerhet.
Där ser du ett antal konton som har rättigheter att göra nåt med just den filen. Kontot IUSR_Datornamn skall ha rättighet att ändra (modify) den filen för att det skall funka. Dessutom får du ta bort bocken för att filen skall ärva rättigheter från mappen ovanför.
Jag har gjort så både på default.asp, textfilen och på mappen men det funkar inte.
Jag la till IUSR_Server och gav den rättigheterna ändra, läsa och köra och skriva.
Ändå får jag fortfarande det felet.
453 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.d34c6d5a