Jag har ett problem, en kund till oss har orimligt långa svarstider... det kan ta upp till 20 sekunder att accessa vår site, oavsett om det är vår statiska förstasida eller deras egna, skyddade area. Våra andra kunder upplever inte detta problemet och Kunden ifråga har inga problem med andra siter vid ping etc...
jag misstänker att det är vår proxy resp deras proxy som klickar vid handskakningen på något sätt. Jag kan inte dra hela problemet här men kan nämna att om man försöker accessa en site hos oss från kund, som är satt utanför vår proxy går det blixtsnabbt och samma tvärt om så det är s a s bådas fel.
Kunden skruvade åt sina proxy inställningar rejält efter att ha varit sänkt av nimda i nästan 2 veckor, en del inställningar är nu lite upplättade och vi har fått ned tiden till som bäst 12 sekunder men det är ju fortfarande för mycket, det måste gå blixtsnabbt då "våra" sidor är inlänkade i deras intranät.
Jag söker en expert för eventuellt uppdrag alltså, det måste vara en IIS-performance specialist med kunskap om hela kedjan samt goda kunskaper i proxy 2.0 etc
maila för mer info om intresse finns, men tänk på att rannsaka er själv innan då det är specialistarbete som verkligen är på "tung" nivå. patrick.svensson@sis.se
F-skattsedel borde behövas då det blir konsultbaserat.
hehe, vet ej vad eller vem som var smittat hos dem (er?) men jag vet att de låg nere jättelänge, vi skulle få en demonstration av befintligt material men det fick skjutas på då allt låg nere för extern trafik
Nej, tyvärr inte, vi letar fortfarande efter konsult , men vi har vänt oss till ett stort företag som ändå kommer att bli inblandad i vår nya websatsning framåt. Jag har kommit fram till att det borde hänga på en installerad komponent som skyddar vissa areor på webservern från anon. användare, men varför har vi ingen aning om då det inte påverkar andra kunder.
Jag återkommer om jag for någon mer klarhet i det hela
nja, inte riktigt så enkelt
alla andra kunder som accessar samma area kommer ju in perfekt och vår kund har ju kanontid på andra siter (vi är snabba på vår sida, de är snabba på deras sida, men inte mot varandra...)
Det verkar dessutom bara som om det är sverige som har problem, för vi har haft en enorm trafik till arean från kunden sedan den 15:e (19164 requester) och det borde det inte ha varit om de hade dessa enorma anslutningstiderna. Tack ändå för tipset
Patrick
hej igen
Om det är någon som e nyfiken, så kan jag säga att vi struntade i att fortätta felsökandet.
Vi har ändrat så att just denna siten går mot en annan proxy (ren linuxburk) med ett annat ip som anrop (pillat i dns:erna) och då kom vi ner till ca 1 - 1,5 sek i handskak, vilket inte bara är acceptabelt, det är dessutom bra tid =)
Nu får vi inte tredjeparts verifierings- komponent att reagera på skyddade areor, men men... det är en annan historia *skrattar*
Det jag nämnde tidigare om switchar, att testa en annan switch, har vi råkat ut för här på jobbet. En W2K server som enbart hade en webbserverfunktion internt. All HTTP funkade toppen, dock var det lite lång svarstid, FTP funkade klockrent, Novell klienten funkade inte alls. Detta berodde på en switch som inte klarade autosensing, dvs. den "togglade" mellan 10 och 100 mb/sek och detta störde servern och dess programvara. Vi testade med switchen under, och då funkade det direkt, även Novellklienten. Vissa programvaror kräver "stabila" paket.
När vi pingade denna server, fick vi ibland upp till 25% packet loss. Jag kollade i prestandamonitor i servern och såg att alla requester serverades mao. kunde vi konstatera något nätrelaterat fel.
/T