IIS 4 slutar funka, ungefär

Webbservrar

2 svar · 117 visningar · startad av His Divine Shadow

Medlem sedan sep. 20004 079 inlägg
Trådstart#1

Igår så vägrade alla sidor som var kopplade till en Access 97 databas att funka jag får detta meddelande istället:

Microsoft OLE DB Provider for ODBC Drivers error '80004005'

[Microsoft][ODBC Microsoft Access Driver] Cannot open database '(unknown)'. It may not be a database that your application recognizes, or the file may be corrupt.

Jag försökte reparera den och kopiera ut tabellerna till en helt ny databas, inget funkade, det ända som funkade var att göra det till en Access 2.0 databas.
Vad händer egentligen? Nån mask el. virus eller nått program på servern som kan vara ivägen?

Medlem sedan juli 20015 107 inlägg
#2

Kan vara drivrutininen till just Access 97 i IIS som krånglar, varför inte byta till access 2000? många förbättringar + att den klarar med samtidiga anslutningar

Medlem sedan sep. 20004 079 inlägg
#3

Det blir det nog inget av, vi har inget sånt behov, websiten har inte så många besökare, mest återförsäljare.
Men just nu fick jag reda på att detta anti-virus system vi har här som installerades då jag var bort i armén så hade ett litet problem, alla klienter har fått scanning mjukvaran och uppdateras automatiskt från våran egen webserver som har en administrativ mjukvara, problemet är att webservern inte hade fått sin egen 'scannings' komponent så nu när rättade till detta hittade jag 21 st. maskar och virus x(
Det kan har varit några av dessa som krånglat till det, det funkar nu ändå.

248 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.d34c6d5a
115 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
124 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
121 ms — ändringar (db)