webForumDet fria alternativet

Någon bra VPS-tjänst i Sverige baserad på Xen?

Webbservrar

6 svar · 2 179 visningar · startad av erciz

Medlem sedan maj 20011 826 inlägg
Frågan#1

Jag har haft en VPS hos Glesys under en period. Det har fungerat bra förutom att jag inte kan använda Java. Glesys VPS:er verkar vara baserade på OpenVZ och OpenJDK-6-JRE verkar inte fungera så värst bra på OpenVZ-lösningar.

Därför skulle jag behöva använda en Xen-baserad VPS, allra helst i Sverige. Någon som vet nån?

Både Amazon och Linode verkar använda Xen, men jag skulle föredra om det fanns nån i Sverige.

Medlem sedan okt. 200846 inlägg
#2

Vet inte om denna tjänst finns kvar, var i alla fall xen:
http://www.space2u.com/vps.php

Fungerar Hyper-V VPS ??
http://www.itstaden.se/Serverdrift/Virtuell+Server.html

Jag hyr själv Xen HVM VPS:er från:
http://www.xensmart.co.uk/ och http://www.europhase.net/
Xen Smart är de som håller den högsta servicen, är jämförbara med GleSYS.

Jag har fått hyfsade priser på genom att leta här: http://www.webhostingtalk.com/forumdisplay.php?f=104
Visserligen kräver Xen HVM betydligt mera resurser än OpenVZ, men jag lyckades i alla fall sänka min kostnad på min VPS med ca 40%
genom att flytta från GleSYS till XenSmart.

Lycka till

Medlem sedan mars 20111 inlägg
#3

Vet att glesys.se erbjuder det, men kan inte säga något om deras kvalitet.

Medlem sedan okt. 200846 inlägg
#4

Men, var inte frågan var man skulle köra därför att GleSYS har OpenVZ plattform ?? Så tolkade jag i alla fall ERCIZ inlägg.

Ni kan hitta mer HÄR om GleSYS: http://www.wn.se/t1046559.html

Medlem sedan dec. 2010159 inlägg
#5

Glesys har Xen VPSer men de är inte så billiga. De kostar minst 152,20kr/månad. Finns det någon billigare i Sverige?

XenSmart i England som SajtXL länkade till kostar 52kr/månad. Finns det nåt närmare det priset eller iallafall under 100kr i Sverige?

Medlem sedan okt. 200846 inlägg
#6

Xen Sverige!

Inte Xen, men så nära du kommer: http://www.proenzy.com/purchase/secondhand
Har inte testat, testa gärna & återkom med lite status.

Sen finns även dessa http://swedendedicated.com/vps.html dock lite osäker på deras kvalitet.

Xen Europe hade bra service då jag anlitade dem, ca 3 år sedan.
http://www.xeneurope.com/packages

Du kan även gå "bakvägen" numera, om du tecknar ett avtal med "TurboVPS" i Sverige är jag nästa 100% säker att du hamnar hos GleSYS.
http://www.turbovps.com/en/VPS/Xen-VPS
Jag hyr i dag en billig OpenVZ testserver hos TurboVPS, och när jag valde Sverige hamnade jag hos GleSYS, trevligt.

Medlem sedan apr. 200846 inlägg
#7

Jag kan varmt rekommendera Linode.com, finns ingen som är i närheten vad gäller stabilitet, prestanda samt riktigt bra support om man nu är i behov utav support? :)

Rackspace skall du hålla dig borta från, i alla fall deras lösningar i UK. Har haft mellan 8-12 st CloudVPS instanser i deras UK hall och har haft diverse med nertider där dom har startat om hosten på grund av att dom inte kom åt SSH t.ex utan att migrera maskinerna till en annan host som fungerar. Detta har hänt 5-6 ggr på en period av ett kvartal, vilket inte är acceptabelt för fem öre om du är ute efter en stabil leverantör. Den aktuella instansen är då nere mellan 5-15 min beroende på hur lång tid det tar för din VPS att starta upp på en ny nod.

Nu ligger det mesta hos Linode.com och har inte upplevt några problem so far, har använt dom i nästan ett år nu.

266 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e
123 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
137 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
126 ms — ändringar (db)