---
title: "Tips på Subversion hosting"
type: "forum-thread"
url: "https://www.webforum.nu/amne/webbservrar/186034-tips-på-subversion-hosting"
topic: "Webbservrar"
topic_url: "https://www.webforum.nu/amne/webbservrar"
author: "learn"
published: "2011-02-09T13:41:47.000Z"
updated: "2011-02-09T18:48:18.000Z"
replies: 5
views: 2026
page: 1
pages: 1
language: "sv-SE"
site: "webForum — webforum.nu"
rights: "Upphovsrätten till varje inlägg tillhör dess författare."
attribution: "Citera som: webForum, https://www.webforum.nu/amne/webbservrar/186034-tips-på-subversion-hosting"
---

# Tips på Subversion hosting

## #1 — learn, 2011-02-09T13:41Z

Har ni några tips på pålitliga och bra paketlösningar (hosting) för mina subversion repositories?

Tack!

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/186034

## #2 — colione, 2011-02-09T14:45Z

Jag skulle tipsa dig om att byta VCS till git eller mercurial och använda github.com eller bitbucket.org

Framförallt för att du med mercurial och git kan skriva kod och commita olika versioner av kod utan att behöva ha nätverkstillgång. Du kan även utföra alla vanliga operationer du kan göra via svn, men utan att behöva gå via servern (svn diff eller svn annotate till exempel).

Vilket du ska välja är lite beroende på om du vill ha privata repositories eller publika samt vilket språk då skriver mest kod i om du vill dela med dig. Ruby, C, Scala och Java är större på github och du kan därför få mer personer som bidrar med kod om du kör ett open source-projekt. Python och PHP är störst på bitbucket om du vill ha folk som bidrar. Ska du bara ha privata repos rekomenderar jag bitbucket då de erbjuder obegränsat antal, medan github tar betalt om du inte kör open source.

Men vill du prompt använda svn och är beredd att betala är väl <http://beanstalkapp.com/> populärast.

Skulle du vilja byta från svn har både github och bitbucket bra guider:
<http://confluence.atlassian.com/display/BITBUCKET/Converting+from+Subversion+to+Bitbucket>
<http://help.github.com/svn-importing/>

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2267687

## #3 — SPiN, 2011-02-09T15:15Z

Vill du köra SVN för open source-projekt kan du ju också använda [Googles Project Hosting](http://code.google.com/hosting/), där du får lagra upp till två gigabyte in ditt repo, tillsammans med färdiga skelett för "issue tracker" samt wiki. Du har även möjlighet att använda Mercurial på [Google Project Hosting](http://code.google.com/hosting/).

Är det inte något open source-projekt du vill ha hostat, så får du antagligen pynta upp pengar (beanstalkapp.com t.ex.).

Git är ju annars ganska mysigt. Och snabbt. Väldigt snabbt. Men helt decentraliserat, vilket gör att man kan bli lite konfunderad när man inte är van.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2267690

## #4 — colione, 2011-02-09T15:48Z

Tyvärr är ju inte git helt jättetrevligt på windows om learn skulle köra det.  :/ MSYSGit drar ju in cygwin, vilket jag tycker är fel. Vid de få tillfällen jag sitter på windows vill jag inte ha ett verktyg som är beroende av en annan plattform.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2267696

## #5 — learn, 2011-02-09T18:07Z

Tack för alla svar. Jag känner mig bekväm med SVN och vill nog inte lägga ner tid på att byta i dagsläget. Jag kör inte något open source och alla projekt är skrivna i PHP. Idag använder jag [Joyent](http://joyent.com) men ska kika på [BeansTalk](http://beanstalkapp.com/).

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2267706

## #6 — Phorpher, 2011-02-09T18:48Z

Eftersom vi ändå är inne på mercurial och svn så kan jag rekommendera en tutorial som Joel Spolsky skrivit för att komma igång med Mercurial (den riktar sig till svn-användare också): <http://hginit.com/>   :bire

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2267711

---

Tråden på webben: https://www.webforum.nu/amne/webbservrar/186034-tips-på-subversion-hosting
