---
title: "Hosta flera domäner på VPS - Hjälp!!!"
type: "forum-thread"
url: "https://www.webforum.nu/amne/webbservrar/185309-hosta-flera-domäner-på-vps-hjälp"
topic: "Webbservrar"
topic_url: "https://www.webforum.nu/amne/webbservrar"
author: "Enkelsidan"
published: "2010-11-21T16:28:30.000Z"
updated: "2010-11-21T21:22:25.000Z"
replies: 4
views: 1329
page: 1
pages: 1
language: "sv-SE"
site: "webForum — webforum.nu"
rights: "Upphovsrätten till varje inlägg tillhör dess författare."
attribution: "Citera som: webForum, https://www.webforum.nu/amne/webbservrar/185309-hosta-flera-domäner-på-vps-hjälp"
---

# Hosta flera domäner på VPS - Hjälp!!!

## #1 — Enkelsidan, 2010-11-21T16:28Z

Hej alla experter!

Jag har vuxit ur mitt shared hosting konto. Har ca. 30 domäner och fler blir det hela tiden. Det kostar skjortan att betala för alla dessa extra domäner på mitt webbhotell. Dessutom är jag väldigt trött på detta med Safe mode on. Därför bestämde jag mig för att starta en VPS på samma webbhotell (Surftown)

Eftersom jag inte är någon server-expert blev jag lite förvånad när jag inte kunde köpa nya domäner och de automatiskt hamnade i snygga mappar var för sig, så som det funkade på mitt gamla webbhotellkonto.

Jag har lyckats komma igång med SSH i min terminal på min mac och har lyckats göra inställningar för permalänkar i Wordpress.

När det gäller att hosta flera domäner med samma IP-nummer är jag dock lite lost.

Skulle någon snäll person kunna göra en enkel steg för steg guide för mig och alla andra som undrar. Snälla gör den för en nybörjare som inte vet mycket om denna VPS-värld ännu. Jag skulle vara evigt tacksam!

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/185309

## #2 — erciz, 2010-11-21T18:16Z

Du måste börja med att berätta vilken plattform och webserver du använder. Det vanligaste är väl Apache och du är nog ute efter nåt som heter Virutal Hosts tror jag.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2260180

## #3 — Enkelsidan, 2010-11-21T18:53Z

Ja, det stämmer bra!

> **[erciz skrev:](https://www.webforum.nu/p/1523488)**
>
> Du måste börja med att berätta vilken plattform och webserver du använder. Det vanligaste är väl Apache och du är nog ute efter nåt som heter Virutal Hosts tror jag.

Ja, det är Apache och det verkar som det är Virtual hosts någonting som jag ska göra det med.

/Samuel

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2260184

## #4 — GunnarD, 2010-11-21T21:11Z

Google is your friend! :)

Här kan du läsa hur du sätter upp det: <http://httpd.apache.org/docs/2.0/vhosts/examples.html>

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2260193

## #5 — Enkelsidan, 2010-11-21T21:22Z

Tack för svar!

> **[GunnarD skrev:](https://www.webforum.nu/p/1523503)**
>
> Google is your friend! :)
> 
> Här kan du läsa hur du sätter upp det: <http://httpd.apache.org/docs/2.0/vhosts/examples.html>

Tack för ditt svar!

Men som jag skrev så är jag ganska vilsen när det gäller detta. Jag behöver att någon håller mig i handen hela vägen. Hur gör jag alltså steg för steg från början.  :e

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2260195

---

Tråden på webben: https://www.webforum.nu/amne/webbservrar/185309-hosta-flera-domäner-på-vps-hjälp
