webForumDet fria alternativet

Hosta flera domäner på VPS - Hjälp!!!

Webbservrar

4 svar · 1 292 visningar · startad av Enkelsidan

Medlem sedan juni 200910 inlägg
Frågan#1

Hej alla experter!

Jag har vuxit ur mitt shared hosting konto. Har ca. 30 domäner och fler blir det hela tiden. Det kostar skjortan att betala för alla dessa extra domäner på mitt webbhotell. Dessutom är jag väldigt trött på detta med Safe mode on. Därför bestämde jag mig för att starta en VPS på samma webbhotell (Surftown)

Eftersom jag inte är någon server-expert blev jag lite förvånad när jag inte kunde köpa nya domäner och de automatiskt hamnade i snygga mappar var för sig, så som det funkade på mitt gamla webbhotellkonto.

Jag har lyckats komma igång med SSH i min terminal på min mac och har lyckats göra inställningar för permalänkar i Wordpress.

När det gäller att hosta flera domäner med samma IP-nummer är jag dock lite lost.

Skulle någon snäll person kunna göra en enkel steg för steg guide för mig och alla andra som undrar. Snälla gör den för en nybörjare som inte vet mycket om denna VPS-värld ännu. Jag skulle vara evigt tacksam!

Medlem sedan maj 20011 826 inlägg
#2

Du måste börja med att berätta vilken plattform och webserver du använder. Det vanligaste är väl Apache och du är nog ute efter nåt som heter Virutal Hosts tror jag.

Medlem sedan juni 200910 inlägg
#3

Ja, det stämmer bra!

erciz skrev:

Du måste börja med att berätta vilken plattform och webserver du använder. Det vanligaste är väl Apache och du är nog ute efter nåt som heter Virutal Hosts tror jag.

Ja, det är Apache och det verkar som det är Virtual hosts någonting som jag ska göra det med.

/Samuel

Medlem sedan juni 20014 290 inlägg
#4

Google is your friend! :)

Här kan du läsa hur du sätter upp det: http://httpd.apache.org/docs/2.0/vhosts/examples.html

Medlem sedan juni 200910 inlägg
#5

Tack för svar!

GunnarD skrev:

Google is your friend! :)

Här kan du läsa hur du sätter upp det: http://httpd.apache.org/docs/2.0/vhosts/examples.html

Tack för ditt svar!

Men som jag skrev så är jag ganska vilsen när det gäller detta. Jag behöver att någon håller mig i handen hela vägen. Hur gör jag alltså steg för steg från början. :e

257 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e
126 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
128 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
126 ms — ändringar (db)